Vali Sezer Ankara’dan eli dolu döndü

‘Sanayide yeni ve doğru adımlar’

Gerçekleştirdikleri Ankara ziyaretlerinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Edirne Valisi Yunus Sezer, Kaleiçi’ndeki tarihi konakların ve Saraçlar Caddesi’nin yenilenmesi için yakında yol haritasının çizileceğini duyurdu. Köy yollarına dökülecek olan 175 kilometrelik sıcak asfalt için ödenek bulunduğunu ifade eden Vali Sezer, Edirnespor’da stadyum değişimi için öncelikle Tuncaspor tesislerindeki çalışmaların bitmesi gerektiğini söyledi. Selimiye Camii’nin restorasyon çalışmalarının 2024 yılı içerisinde beklenenden önce biteceğinin altını çizen Vali Sezer, Edirne’nin sanayi atılımı için de görüşmeler yaptıklarını, çevreye duyarlı sanayi, sanayide çalışacak vatandaşların yetiştirilmesi ve sanayide büyük işletmelerin kurulması konusunda görüşmeler yaptıklarının mesajını verdi.

Edirne Valisi Yunus Sezer, basın mensuplarında açıklamalarda bulunarak geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Ankara ziyareti hakkında açıklamalarda bulundu. Edirne’nin sanayi açısından geriden geldiğini ifade eden Vali Sezer, çevreye duyarlı sanayi kuruluşlarının Edirne’de de yer almasına yönelik çalışmalar gerçekleştirildiğini belirtti.

‘SANAYİDE DOĞRU BAŞLANGIÇLAR YAPMAK İSTİYORUZ’

Edirne’de sanayi alanına doğru adımlarla başlamak istediklerinin altını çizen Vali Sezer, Ankara Ticaret Odası ile sanayilerde çalışacak insanların yetiştirilmesi konusunda protokol yapılacağına vurgu yaptı. Vali Sezer; “Ankara’ya gidiş amacımız malumunuz 3 organize sanayi bölgesini faaliyete geçirmiş durumdayız, onunla ilgili olarak işlemler tamamlanmış durumda. Öncelikle TOBB başkanımıza, sonra Ankara Ticaret Odası’na gittik. Daha sonra sanayi bakanlığımızda bakan yardımcımız ve ilgili genel müdürlerimizle bir araya geldik. Buradaki temel amacımız şuydu; malumunuz Edirne’de sanayi olarak biraz geriden gidiyoruz. Burada birtakım başlangıçlar yapıldı ama doğru başlangıçlar yapmak istiyoruz. Daha önce de söylediğimiz gibi; yeşil sanayi dediğimiz çevreye atıklar bırakmayan, tarım ve turizm şehriyiz, bu duyarlılıklarımızla da entegre olacak şekilde sanayi kuruluşlarının ilimizde yer almasına yönelik çalışma yapalım dedik. Onunla ilgili olarak da Ankara Ticaret ve Sanayi Odası çok önemli kuruluşlarımızdan bir tanesi. Onlarla da bir takım protokol yapacağız. Bu vesileyle de Sincan’daki birinci Organize Sanayi Bölgesi’ni de ziyaret ettik. Bir taraftan sanayi kuralım derken, bir taraftan da bu sanayide çalışacak insanları bir akademi mahiyetiyle yetiştirelim, gençlerimiz hem bursla burada okusunlar ve çıktıktan sonra işleri garanti olsun diye Türkiye’de örnek okullar gibi, onların mentorluğunda bunu da kuralım istiyoruz” dedi

‘İPSALA OSB’YE BÜYÜK FİRMALARIN GELMESİNİ İSTİYORUZ’

İpsala Organize Sanayi Bölgesi’ne 43 işletmenin müracaat ettiğini kaydeden Vali Sezer; “Perşembe günü ilk tahsisimizi Tarım ve Kredi Genel Müdürlüğü’müze yapacağız. İpsala Organize Sanayi Bölgesi’nde çok büyük bir işletme kuracaklar ve art arda da şu anda 43 müracaatımız var. Bu müracaatları değerlendiriyoruz. Buraya büyük firmaların gelmesini istiyoruz. Büyük firmalar gelirken de yanlarında ikame sanayi dediğimiz, yan sanayilerin de kurulmasını istiyoruz ki orada hem Uzunköprü hem İpsala hem de Keşan bir taraftan esnafımız da vatandaşımız da buradan faydalansın.  Bu çerçevede önemli faydalı görüşmeler yaptık. Keşan’daki Ticaret Odası ve Borsası, İpsala’daki arkadaşlarımız katıldılar” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023 12 20 at 15.00.41 | Edirne Ahval Gazetesi
Vali Sezer Ankara’dan eli dolu döndü | Edirne Ahval Gazetesi

SICAK ASFALT ÇALIŞMALARINA ÖDENEK BULUNDU

Vali Sezer, köy yollarına sıcak asfalt çalışmaları için ödenek desteği alındığının altını çizerek; “Bir taraftan devam eden köy yollarımız var. 175 kilometre yol sözü verdik, sıcak asfalt yapalım diye. Biliyorsunuz bu maliyeti çok yüksek bir iş. Bununla bir ödenek arayışımız oldu, birtakım gelişmeler kat ettik, biraz ödenek aldık, yolumuza da durmadan devam ediyoruz. Yarın da Sazlıdere mevkisinde yol çalışması başlayacak. Bir söz verdik, o sözün arkasında durmaya çalışıyoruz. Sağ olsun bakanlarımız destek oluyorlar her konuda” diye konuştu.

‘KALEİÇİ VE SARAÇLAR CADDESİ İÇİN YOL HARİTASI ÇİZİLECEK’

Kaleiçi’ndeki konakların yeniden hayata kazandırılması için çalışmaların başladığını kaydeden Vali Sezer, Saraçlar Caddesi ve Kaleiçi için yol haritasının yakında çizileceğini ifade etti. Vali Sezer; “Bir diğer ön görüşmemiz de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla oldu. Biliyorsunuz özellikle Kaleiçi ile ilgili bir çalışma başlattık. Buradaki konakların yeniden hayata kazandırılması ile ilgili. Bunun proje çalışmaları devam ediyor. Saraçlar Caddesi’nin projesi kuruldan geçtik. Bu hafta itibariyle onaylandı. Orada da Kentsel Dönüşüm Başkanımız geldikten sonra oturup hem Kaleiçi hem de Saraçlar Caddesi ile ilgili de bismillah deyip yol haritamızı ortaya koyup başlayacağız” ifadelerini kullandı.

“EDİRNE’Yİ DÜNYADA ÖRNEK BİR İL HALİNE GETİRMEYİ AMAÇLIYORUZ”

Edirnespor’da stadyum değişimi için Tuncaspor tesislerindeki çalışmaların bitmesi gerektiğini ifade eden Vali Sezer, 5 yıl içerisinde kentte yarım kalan işleri tamamlayıp, Edirne’yi dünyaya örnek bir kent haline getirmek istediklerini vurguladı. Vali Sezer; “Tuncaspor Stadı yapıldıktan sonra takımımızı oraya alacağız. Aldıktan sonra da 25 Kasım Stadı’nın yıkımıyla ilgili Gençlik ve Spor Bakanımızla da istişare ettik. Oradaki çalışmaları da başlatacağız. Ama öncelikle tam anlamıyla Tuncaspor Tesisleri’ni bir alalım, diğer taraftan da hem milletvekilimiz Fatma Hanım hem de bizler yeni bir stadyumun yapılmasıyla ilgili, bunun yatırım programına alınmasıyla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Önemli bir merhale de kat edilmiş durumda. Amacımız şu; ilimiz çok değerli bir il çok güzel bir il. Hem ülkemiz hem Balkanlar hem de Dünya açısından bence çok büyük bir tarihi mirası barındıran bir il. Önümüzdeki 5 yılda ilimizin şu yarım kalan işlerini tamamlayıp, bitirip çok güzel, dünyada da örnek gösterilen bir il haline getirmeyi amaçlıyoruz. Buradaki yaptığımız çalışmaları tek başımıza yapmıyoruz. Bir ekibimiz var, hükümetimiz ve bakanlarımız destek veriyor. Amacımız; geniş kapsamlı düşünüp doğru adımları atmak, bir daha geriye dönüp baktığımızda ‘niye bunu yaptık?’ demeyelim. Planlı gidiyoruz ve Türkiye’de hangi alanda ilerliyorsak, bu işi hangisi iyi yapıyorsa onlarla ilerliyoruz” açıklamasını yaptı.

‘UMUDUMUZ; SELİMİYE’NİN 2024’TE TAMAMLANMASI YÖNÜNDE’

Selimiye Camii’nde çalışmaların hızlandığını söyleyen Vali Sezer, restorasyon çalışmalarının beklenenden erken bitebileceğini belirtti. Vali Sezer; “Hem Selimiye hem de tarihi sarayın ihyasıyla ilgili çalışmalar son derece hızla devam ediyor. Selimiye’de 2025 yılında restorasyonun bitirilme tarihi olarak gösteriliyor ama bizim buradaki yüklenici firma da çok güzel çalışıyor. Firmayla yaptığımız değerlendirmelerde bunun öne çekilebileceği, 2024 yılında bitirilmesi için biraz hızlandırıldığını belirtiyorlar. İnşallah 2024 yılında tamamlanacak. Orada 3 minare bitti, kalıpları söküldü, dördüncü minare ile ilgili çalışma yapılıyor. Yine içerideki el işleriyle ilgili çalışmalar yapılıyor. Çok hızlı bir şekilde Selimiye devam ediyor. Umudumuz şu ki; 2024 yılında tamamlanması yönünde” açıklamalarında bulundu. Adem Batuhan SEVER

Screenshot 4 6 | Edirne Ahval Gazetesi
Vali Sezer Ankara’dan eli dolu döndü | Edirne Ahval Gazetesi
Screenshot 3 19 | Edirne Ahval Gazetesi
Vali Sezer Ankara’dan eli dolu döndü | Edirne Ahval Gazetesi
Screenshot 2 37 | Edirne Ahval Gazetesi
Vali Sezer Ankara’dan eli dolu döndü | Edirne Ahval Gazetesi
Screenshot 1 63 | Edirne Ahval Gazetesi
Vali Sezer Ankara’dan eli dolu döndü | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!