Vali Sezer görevine başladı

İlk mesaj sanayi ve istişare

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla gerçekleştirilen atamalar kapsamında AFAD Başkanı iken Edirne’ye Vali olarak atanan Yunus Sezer, dün Vilayet bahçesinde düzenlenen karşılama töreniyle birlikte resmi olarak görevine başladı. Sezer yaptığı basın açıklamasında sanayi noktasında şehrin dokusunu bozmayacak şekilde önemli adımlar atacaklarını, sorunların çözümleri konusunda da bütün kurumlarımızla istişare yapacaklarını belirtti.

10 Ağustos 2023 tarihli Resmi Gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan atama kararına göre AFAD Başkanı Yunus Sezer’in, ilk kaymakam vekili olarak başladığı Edirne’ye vali olarak ataması gerçekleştirilmişti. Yapılan atamanın ardından Vali Sezer, dün itibariyle resmen Edirne Valisi olarak görevine başladı. Vali Sezer, valilik bahçesinde törende iki öğrenci tarafından çiçekle karşılandı. Vali Fahri Yücel İlkokulu’nda öğrenim gören öğrencilerle sohbet eden Sezer, daha sonra tören mangasını selamladı. Edirne Valisi Yunus Sezer, milletvekili, belediye başkanı, siyasi parti temsilcileri, il kurum müdürleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından karşılandı.

“BURAYI ANLATMAYA KELİMELER YETMEZ”

Karşılamanın ardından basın mensuplarına açıklama yapan Vali Sezer; “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığının tensipleriyle Edirne Valisi olarak atanmış bulunuyoruz. Bugün de ilk günümüz. Bütün temennimiz, görev yaptığımız süre boyunca inşallah Edirneli hemşehrilerimize, bu kadim şehre hayırlı hizmetlerde, güzel hizmetlerde hep beraber bulunmak. Edirne kadim bir şehir. Binlerce yıllık bir tarihe sahip ve Osmanlı’ya yaklaşık 1 asır boyunca başkentlik yapmış bir şehrimiz. Çağ açıp, çağ kapatan Fatih Sultan Mehmed’in doğduğu bir şehir ve hepimizin, her Türk vatandaşının, Balkanlar’daki gönül coğrafyamızdaki her bir insanımızın gönlünde ayrı bir yeri olan bir şehrimiz. Burayı anlatmaya kelimeler yetmez. Tarih ve kültür merkezi, kültür başkenti dediğimiz, her noktasında insanın, Türk milletinin kendini bulabileceği manevi huzur bulabileceği bir şehir. Şehrin ortasında Mimar Sinan’ın koymuş olduğu imza, bundan sonra da bu topraklar üzerinde ebediyen yaşayacak olan Selimiye Camiimiz var. Osmanlı’nın bu topraklara attığı en önemli imzalardan bir tanesi” dedi.

ÇÖZÜM NOKTASINDA BİRLİK MESAJI

Edirne’nin hem dezavantajlı hem de avantajlı bir şehir olduğunu söyleyen Vali Sezer, “Burada görev yaptığımız süre boyunca, ilimizin elbette ki çok önemli bir potansiyeli var, İstanbul’un hemen yanı başında. Bunun hem avantajı var hem dezavantajı var ama biz avantajlarını kullanarak, buradaki tarımla ilgili sanayiyle ilgili, kültürle ilgili, turizmle ilgili olan bütün alanlarda ilimizin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirip, ön plana çıkaracak projeleri ve politikaları hep beraber inşallah uygulayacağız. Çalışma olarak da bütün kurumlarımızla istişare halinde olacağız ve onların vatandaşlarımızın görüşleri ile beraber, sivil toplum kuruluşlarımızın, belediyelerimizin görüşleriyle beraber sorunları masaya yatırıp, onların çözümleri konusunda politikalar belirleyeceğiz ve o politikaları da teker teker uygulayacağız. Özellikle şehrimiz, kültür, turizm ve tarım noktasında ön plana çıkıyor. Ama sanayi noktasında da yine şehrin dokusunu bozmayacak şekilde önemli adımların atılması için de hep beraber politikaları harekete geçirme noktasında, inşallah yoğun bir çalışma ortaya koyacağız” şeklinde konuştu.

“HER KONUDA HAZIRLIKLI OLMAK, BİZİM İDEAL OLARAK GÖREVİMİZ”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Vali Sezer, olası İstanbul depremine karşı Edirne’nin konumunu değerlendirdi. AFAD Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Vali Sezer, bütün vatandaşların afetlere karşı zihinsel hazırlık yapması gerektiğinin altını çizdi. Vali Sezer; “Şu anda Türkiye’de 5 ve üzeri deprem üretme potansiyeline sahip her yerde fay hattına sahibiz. Edirne’de ve diğer illerimizde de şu anda AFAD Başkanlığımız, İçişleri Bakanlığımız yoğun bir çalışma yapıyor. Türkiye’nin her yerinde devam eden çalışmalar bunlar, şu anda devam ediyor. Bu kapsamda Edirne’de de zaten daha önceden de çalışmamız vardı. Hem toplanma alanları noktasında hem lojistik depolar noktasında. Burada da benzer çalışmalar yapılır. Zannediyorum AFAD Başkanlığımız bunların da planlamasını yapıyor. Bizler de burada yine aynı şekilde bunların planlamasını yapacağız. Ama ülkemiz afetlerin ülkesi. Bütün illerimizin, illerimizden de ziyade bütün vatandaşlarımızın da bu noktada zihinsel olarak hazırlık yapması gerekiyor. Çünkü sadece depremle değil, sellerle de fırtınalarla da karşı karşıyayız. Ülkemizin her yerinde orman yangını çıkıyor. Dolayısıyla her konuda hazırlıklı olmak, bizim ideal olarak görevimiz” ifadelerini kullandı. Damla GÖÇ AKYÜZ/ Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!