“Vatandaşlar kira veremeyecek durumda”

Memur ve asgari ücretlinin kira ödeyemez duruma geleceğini belirten Edirne İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Vekili Yüksel Meriç, ailelerin çocuklarını okutamaz duruma geldiğine dikkat çekti. Meriç, vatandaşların kira veremeyecek duruma geldiğinde, ev sahibi ve kiracı kavgalarının hızla artacağını ifade etti.

Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Vekili Yüksel Meriç, gazetecilere açıklamalarda bulunarak, Edirne’deki kira fiyatlarını değerlendirerek memur ve asgari ücretlinin mevcut kira fiyatlarıyla hayatını idame ettirebilmesinin zor olduğunu kaydetti. Meriç; “Memur olarak çalışan kesimin kiralar ile ilgili aradaki makas açılmıştır. Kiralar ekonomiye oranla aşırı derecede yükseliyor. Bunun bir şekilde düzenlenmesi, 3 artı 1 sıfır dairenin fiyatı 15 bin liradan kiralanıyor. 30 yıllık dairenin fiyatı da 15 bin liraya kiralanıyor. Dairelerin içerisindekiler de yenilenmeden öğrencilere kiralanıyor. Sıfır binada ki 15 bin lirayı anladık ama diğerlerini anlayamıyoruz bu istenilen kira fiyatlarını” dedi.

“MEMUR 15 BİN LİRA KİRA VERİRSE ANCA İŞ YERİNE YÜRÜYEREK GİDİP GELEBİLİR”

Meriç, asgari ücretli çalışan vatandaşların kira ödeyerek kesinlikle geçinemeyeceğinin altını çizerek, memurların da aldıkları maaştan kirayı düştüklerinde sosyal hayatı sıfırlamak zorunda kalacaklarını ifade etti. Meriç; “Asgari ücretli kira veremez duruma gelmiştir. Çünkü kendi hayatını devam ettirecek, öğrencisini okutacak, hem de geleceğe yatırım yapacak. Bunlar mümkün değil. 11 bin 402 lira asgari ücretle 15 bin lira ev kirası verilerek yaşam sürdürülemez. Artı memur 25 bin lira almasına rağmen 15 bin lira kira verirse anca iş yerine yürüyerek gidip gelebilir. Sosyal yaşantıyı iki durumda da tamamen rafa kaldırıyoruz. Bu ekonomide çocuklar da işin içine eklendiğinde masraflar bir hayli artıyor. En yakınlardan maddi yardım alması gerekiyor. Oda olmuyorsa mesai dışında çalışmak zorunda” şeklinde konuştu.

‘ARTAN KİRALARA DUR DENMEZSE EĞER EV SAHİBİ VE KİRACI KAVGALARI HIZLA ARTACAK’

Mevcut kira fiyatları ile birlikte çoğu ailenin çocuklarını okutamaz duruma geleceklerini kaydeden Meriç, yakında kira ödeyememe durumlarının olacağını ve ev sahibi ile kiracı kavgalarının artacağını vurguladı. Meriç; “Devlet memuru ya da asgari ücretli çalışan aile en düşük bütçeli şekilde 5 – 6 bin lira arasında ev kiralamıştır. Şehir dışında 11 bin 402 lira alan bir vatandaş farklı bir şehirde çocuğuna hane açacak ve kendi hanesini geçindirmeye çalışacak bunu yapması pek mümkün değil. Maalesef ikisi de gerçekleştirilemeyecek. Kirayı ödeyememe durumuna gelecek. Bunun çözümü fiyatların ve ücretlerin eşdeğer hale gelmesi gerekiyor. Buna dur denmezse eğer ev sahibi ve kiracı kavgaları hızla artacak” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!