Vatandaştan susuzluğa, Gürkan’dan sabotajcılara isyan!

Edirne’de yaklaşık 3-4 gündür süregelen su sıkıntılarına yönelik Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kayalı Barajı’na giderek sosyal medya mecralarından canlı yayın aracılığı ile açıklamalarda bulundu. Sık sık ses ve görüntü sorunlarının yaşandığı açıklamada Gürkan; “Bu kancaları borulardan kurtararak, borulardan çamuru emmesini sağlayarak sizin elinize ne geçti? Edirne halkının çoluk, çocuğun sağlığı ve hayatıyla oynayarak bir siyasi koltuk için buna değer mi? Allah belanızı versin sizin. Bu namussuzluk, şerefsizlik, haysiyetsizliktir” diyerek boruları sökenler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

Şehrin en kalabalık mahallelerinden biri olan Şükrüpaşa Mahallesi başta olmak üzere birçok mahallede yaşanan su sıkıntılarına yönelik Belediye Başkanı Recep Gürkan’dan açıklama geldi. Belediyenin ve şahsi sosyal medya hesaplarından paylaşım yapan Gürkan, su sıkıntılarına yönelik canlı yayında açıklamalarda bulunacağını söyledi. Paylaşımın altına ise vatandaşlardan tepki içeren yorumlar gecikmedi. Yaşadıkları su sorunundan dert yanın vatandaşlar; “Mağdur olduk yeterin artık sene 2023 millet evinde tuvalete gidemez oldu mikrop içinde yaşar olduk bir çözüm bulun”, “Hani nerde açıklaman? Konuşmada bile gecikmeler yaşatan biri. Su problemini nasıl çözebilir Allah aşkına”, “Günlerdir suyumuz yok Su olmadığı için kombi de çalışmıyor soğuktan donuyoruz Öğrenciyiz Su gelince de kombi hata veriyor Kombiyi de bozdu suların gidip gelmesi Okumaya geldik bu şehre ne banyo yapabiliyoruz ne ısınabiliyoruz Yol derdi su derdi bitmiyor”, “Sene olmuş 2023 millet uzaya gidiyor biz hala temel ihtiyacımız olan su konusunda sıkıntı yaşıyoruz. 5 yıldır Edirne’de yaşıyorum ve geldiğimden beri hep bu sıkıntıyı yaşadık. Bıktık artık. Su bu ya su. Olmadığı zaman her şey bitiyor. Temizliğimiz, bulaşığımız, yemeğimiz, tuvaletimiz… Susuzluktan ya da geldiğinde de çeşmeden leş gibi akan o sudan hastalıklar daha da artacak. Edirne gibi bir şehre hiç yakışmıyor. Yazık…” ifadelerine yer vererek tepkilerini dile getirdiler.

‘KAYALIKÖYÜ BARAJINDA SÖKÜLEN BORULAR ŞEHRİ SUSUZ BIRAKTI’

Yaşanan su sıkıntısına yönelik açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kayalıköyü Barajı’na giderek açıklamalarda bulundu. Gürkan, Dsi tarafından korunan ve Edirne’ye içme suyunu sağlayan boruların, tutundukları platform ve kancalardan birileri tarafından söküldüğünü söyledi. Gürkan; “Burası Kırklareli Kayalı Köyü Barajı. 2017 yılında yapımını bitirdiğimiz 58 km isale hattına bu barajdan su alıyoruz, 140 cm çapında 2 adet su alma borumuz kıyıdan 80-100 metre mesafede platformun altına geliyorlar ve su yüzeyinin 2,5 metre altından platform dubalarda barajın içine beton dubalarla bağlı. Ayrıca iki ayrı platform da var. Bu iki ayrı platformlarda zincir ve çelik halatlarla su alma borularımızın her birinin o yüzde sabit durmasını ve boruların baraj dibine çökmesini engelliyor. 26 Kasım tarihinde sularımızın rengi çok bozuldu ve adeta çamur gelmeye başladı. O tarihte de buraya gelindi fakat hava şartlarından dolayı platforma çıkılamadı. Ama aşırı yağışlar nedeniyle barajın çeşitli yerlerinden gelen sular, su rengini bozdu. Bu olayın havalar iyileşmesine rağmen devam etmesi üzerine sabah saatlerinde başkan yardımcımızla ekiplerimiz buraya geldiler. Barajlar DSİ tarafından yapılır ve korunur. Platformların altında 1 metre 40 cm çapındaki su alma borumuz var. O boruları da suyun yüzeyinin 2,5 metre altında tutan zincirimiz ve çelik halatımız var. Ekiplerimiz buraya geldiğinde boruyu hem çelik halatla hem de zincirle borular engelleniyor. Biz buraya geldiğimizde zincirlerin 2,5 metre aşağıda olması gerekirken ve kancanın kilitlenmesini sağlayan ekipmanın olmadığını, zincirlerin ucunda da su alma borularımız olmadığını gördük. Burası Edirne’ye su aldığımız yer ve burası kilitli bir alan. Ama ekiplerimiz geldiğinde burada bulunması gereken kilitlerin olmadığını gördüler. Ve bu tespitleri yaparak bana bildirdiler” dedi.

WhatsApp Image 2023 11 30 at 15.39.30 | Edirne Ahval Gazetesi
Vatandaştan susuzluğa, Gürkan’dan sabotajcılara isyan! | Edirne Ahval Gazetesi

“BİR SİYASİ KOLTUK İÇİN BUNA DEĞER Mİ?”

Suyu şehre ulaştıran boruların yerinden söküldüğünü iddia eden Gürkan; “Buradan seslenmek istiyorum. Edirne’deki 200 bin insanın içme suyunu karşıladığımız barajdaki su alma yapısıyla, bu platformlar, bu kancalarla ki kolay kolay yerinden çıkmayan kancalarla oynanmış ve borular çıkarılmış. Ve su alma borularımız barajın dibinde. O yüzden de Edirne’nin suları çamurlu geliyor, biz de onları temizlemekle uğraşıyoruz. Seçimler yaklaştı, her seçim öncesi olduğu gibi yine üzerimizde yoğun bir saldırı, yoğun bir bombardıman var. Bunun bana yapılması umurumda bile değil, ben Edirne halkı ve partim için bedel öderim. Ama bunu bu şekilde yaparak, bu kancaları borulardan kurtararak, borulardan çamuru emmesini sağlayarak sizin elinize ne geçti? Edirne halkının çoluk, çocuğun sağlığı ve hayatıyla oynayarak bir siyasi koltuk için buna değer mi? Allah belanızı versin sizin. Bu namussuzluk, şerefsizlik, haysiyetsizliktir” diye konuştu.

“KIRKLARELİ BAŞSAVCILIĞI’NA SUÇ DUYURUSU”

Yaşanan problemi seçimlere bağlayan Gürkan, olayla ilgili Kırklareli Başsavcılığına şikayette bulunacaklarını duyurdu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Recep Gürkan seçimi kaybetsin diye uğraşıyorsunuz kaybedebilirim de sonuçta halkın takdiri ama 200 bin insanın sağlığıyla oynanır mı bunun için? Buradaki su alma platformunu bu kancalar kimin neresine batıyor, kimi rahatsız ediyor? Allah aşkına. Buradan çıkıp Kırklareli’nde olduğumuz için Kırklareli Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. Bu namussuzluğu bu şerefsizliği yapanın yakasını bırakmayacağız. Sonuna kadar takipçisi olacağız. Kamera kayıtlarını da inceliyoruz ve inanıyorum ki kolluk makamları Edirne halkına bunu yapanları tespit edeceklerdir. Sonuna kadar bunun takipçisi olacağız. Bu sorunu Gürcistan’da bulunun özel dalgıçlar çözebilecek, gerekirse özel bir uçak tutup kendilerini buraya getirip bu sorunu çözeceğiz” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ AKYÜZ

WhatsApp Image 2023 11 30 at 15.39.30 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Vatandaştan susuzluğa, Gürkan’dan sabotajcılara isyan! | Edirne Ahval Gazetesi
Screenshot 2 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Vatandaştan susuzluğa, Gürkan’dan sabotajcılara isyan! | Edirne Ahval Gazetesi
Screenshot 1 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Vatandaştan susuzluğa, Gürkan’dan sabotajcılara isyan! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!