Vatandaştan tescil karmaşasına tepki:

‘Peyniri kaptırdık, ezmede de badem eksik’

Edirne Peyniri ve badem ezmesi için AB’den coğrafi işaret alınacağını bildiren ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak’ın açıklamalarına sosyal medya üzerinden yorum yapan vatandaşlar, badem ezmesinin badem oranının yükseltilmesi gerektiğini belirttiler. Ayrıca vatandaşlar, peynir ve badem ezmesi için AB’den tescil alınmasında çok geç kalındığını ifade ettiler.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Irmak, geçtiğimiz günlerde bir programda açıklamalarda bulunarak Edirne peyniri ile badem ezmesi için Avrupa Birliği’nden (AB) coğrafi işaret alınması için çalışmalar gerçekleştireceklerini açıklamıştı. Irmak’ın açıklamalarına sosyal medya kullanıcısı vatandaşlar tarafından birçok yorum yapıldı. Bazı vatandaşlar tarafından alınacak olan tescil için geç kalındığı, bazıları vatandaşlar tarafından da badem ezmesinin badem oranının yükseltilmesi gerektiği ifade edildi.

“ÇOK ŞEY KAYBEDİYORUZ, DEĞERLER GİDİYOR”

Peynir, badem ezmesi ve pirinç için yapılacak olan tanıtımlarda geç kalındığının altını çizen bir vatandaş; “Geç kaldınız sayın başkanım. Peyniri Ezine’ye kaptırdınız, badem ezmesinde de çok geç kaldınız, pirinci de Gönen sahiplendi. Bence Edirne uyusun, daha çok şey kaybediyoruz, değerler gidiyor” dedi.

‘ADINA BADEM EZMESİ DİYORSAK UNLA ŞEKERİ BİR TUTAM, BADEMİ BİN TUTAM OLMALI’

Badem ezmesindeki badem oranının az oluşuna ve fiyatının yüksekliğine dikkat çeken bir vatandaş, yaptığı sosyal medya yorumunda; “Önce yerel halkının ve kendi vatan insanları beğensin. Badem ezmesi diyorsak adına, unla şekeri bir tutam, bademi bin tutam olmalı ki ustası diyebilelim. Ayrıca fiyatından dolayı da alınamayan ürünleri salın gitsin, AB’nin olsun çok da umurumuzda ya” ifadelerine yer verdi.

Badem oranının az olduğunu ifade eden bir diğer vatandaş; “Badem ezmesinin bademi bollaştırılmalı. Şeker hamuru yiyoruz resmen, badem kokusu bile yok o kadar fiyata göre” ifadelerini kullandı.

“PEYNİR USTASI MI KALDI Kİ?”

Katkı maddesiz süt bulunmakta zorlanıldığını kaydeden bir sosyal medya kullanıcısı vatandaş; “Peynir ustası mı kaldı ki? Üstelik tüm süt ürünlerine kemik unu katılmaktadır. Normal süt bulmak zorken hiç kafanı yorma derim” açıklamalarında bulundu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu