Veliler endişeli!

Okullarda güvenlik personellerini görmek istiyorlar

Okullardaki güvenlik sorunu velileri endişelendiriyor. Yaklaşık 4 yıldır okullarda güvenlik ve bekçi personellerinin bulunmaması sebebiyle veliler, çocuklarının okuldayken güvende olduklarından endişe ettiklerini söylediler. Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Veli-Der Edirne Şube Başkanı Benay Gürsel, okullarda güvenlik personellerinin bir an önce görevlendirilmesi gerektiğini ve okul ile yurtlardaki güvenlik sorununun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti.

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğrenciler okul yolunu tutmaya başladılar. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimi veren okullarda güvenlik ve bekçi personellerinin bulunmaması velileri oldukça endişelendiriyor. Çocuklarını sabah saatlerinde okula bırakan veliler, sınıfına giren öğrencilerin ardından güvenlik kabinlerinin boş kalmasından dert yanıyorlar ve bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını talep ediyorlar.

‘GÜVENLİK KABİNLERİ BOMBOŞ DURUYOR’

Bir lise öğrencisinin velisi tarafımıza yaptığı açıklamada; “Güvenlik personeli varken bile bazen sorunlar yaşanabiliyordu şimdi hiç güvenlik görevlisi yok çocuklarımızın da iyice okulda güvenliğinde olduğundan endişe ediyoruz. Çocuklarımızı okula getirdiğimizde polisleri okul önlerinde görüyoruz fakat çocuklar dersteyken, moladayken kapıların güvenliği nasıl sağlanıyor bilmiyoruz. Akşamları da okulda bekçi yok. Yani güvenlik kabinleri bomboş duruyor. Yemek veya içme suyu ihtiyacından önce çocuklarımız için güvenlik istiyoruz” diyerek endişesini dile getirdi.

“İNŞALLAH BU SORUN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLÜR”

Başka bir ilkokul öğrenci velisi ise; “Oğlum bu sene birinci sınıfa başladı. Yaklaşık 2 haftadır onunla birlikte gidip geliyorum, onu okula bırakıyorum. Sabah inanın arkamı dönüp gönül rahatlığıyla eve gidemiyorum, aklım çocuğumda kalıyor. Güvenlik kabinleri var ama bomboş içerisinde kimse yok. Çocuğumuz okul içerisinde önce Allah’a sonra öğretmenlerine emanet. Polislerimiz sağ olsun her sabah onları burada görüyoruz ama sürekli okul kapısında bir bekçi, güvenlik görevlisi olsun isteriz. Çocuklarımız derse başladıktan sonra biz veliler aramızda konuşurken ilk önce güvenlik personeli sorununu konuşuyoruz. Okuldan da talep ettik, bakalım inşallah bu sorun bir an önce çözülür” diye konuştu.

Okullarda güvenlik personeli veya bekçilerin bulunmamasının ciddi bir sorun olduğunu söyleyen Veli-Der Edirne Şube Başkanı Benay Gürsel ise; “Güvenlik personellerinin sürekli olarak okullarda bulunması şarttır. Geçen senelerde okullarda saldırı, şiddet ve kavga olaylarına şahit olduk ve bu olaylara öğretmenlerin müdahil olması bekleniyor ama bu yanlış bir beklenti. Biz sürekli okulların haricinde yurtlarda da güvenlik elemanlarının olmadığını dile getiriyoruz. Yurtlarda hiçbir şekilde güvenlik personeli bulunmuyor. Bu da ciddi bir güvenlik zaafını bizim karşımıza çıkarıyor” açıklamasını yaptı.

Bağış toplayarak güvenlik personeli maaşı ödeyebilen okul aile birliklerinin de olduğunu fakat bütün okullarda güvenliğin eşit bir şekilde sağlanması gerektiğini vurgulayan Gürsel; “ İlla güvenliği sağlamak için bir olayın olmasını beklememek lazım. Bu çocuklar çok küçük yaşta olan çocuklar. Veliler çocuklarını devlet güvencesiyle eğitimlerini sürdürebilsinler diye devlete emanet ediyorlar. Devletimiz de çocuklarımızın güvenliğini sağlamak durumunda. Diğer yandan sınıfsal olarak ekonomik durumu yeterli olan velilerin bulunduğu okullarda bağışlarla bir şekilde güvenlik personeli alınıyor ve maaşı ödenebiliyor. Güvenlik eleman sıkıntısını okul aile birlikleri topladıkları bağışlarla çözebiliyor” dedi. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!