Veresiye vere vere kalmadı kalmadı !

Bakkalcı esnafının artık veresiye vermek istemediğini söyleyen Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, esnafın sermayesinde son 1 yılda yüzde 40 ve 50’ye varan erime gerçekleştiğini ifade etti. Yaşagör, esnafın krediye ulaşmakta sıkıntı yaşadığını belirtirken, yüksek faiz ve pos komisyonlarının da esnafı zorladığını ve esnafın sermayesinin yetmediğini kaydetti. Yaşagör, maaşlarını alan vatandaşlara ilk olarak bakkallardaki veresiye borçlarını ödemeleri yönünde çağrıda bulundu.

Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda bakkalların mevcut en büyük sıkıntılarından birisinin veresiye alışverişler olduğunu dile getirdi.

“ARTIK VERESİYE DEFTERİNİ RAFA KALDIRMAK İSTİYORUZ”

1 yıl içerisinde sermayelerde yüzde 40-50’lik bir erime olduğuna dikkat çeken Yaşagör, piyasa şartlarında bakkalcı esnafının ayakta kalması için veresiye vermek istemediklerine vurgu yaptı. Yaşagör; “Biz, bakkallar olarak en büyük sorunlarımızdan birisi; şu anda ekonomik sorunları olan vatandaşlarımıza hizmet edememe üzüntüsü içerisindeyiz. İsteklerini karşılayamama gibi bir sorunumuz var. Dolayısıyla, veresiye verdiğimiz müşterilerimiz var, artık veresiye defterini rafa kaldırmak istiyoruz, kaldırmak durumundayız. Çünkü ayakta kalmamız için, artık biz de müşterilerimize veresiye veremiyoruz. Bu piyasa koşullarında ayakta kalabilmek, hakikaten çok zor. Var olan sermayemizde, 1 yıl içerisinde yüzde 40’lara, 50’lere varan erimeler oldu. Dolayısıyla ayakta kalmamız, kendi sermayemizi koruyabilmemiz için hem veresiye vermeme hem de kredi bulma arayışı içerisindeyiz” dedi.

“SATMIŞ OLDUĞUMUZ MALI YERİNE KOYAMIYORUZ”

Bankaların kredi vermemesi, yüksek faiz oranları ve pos komisyonlarının yüksek olması gibi durumlardan dolayı da esnafın paraya ulaşmakta güçlük çektiğinin altını çizen Yaşagör; “Kredi bulamıyoruz, bankalardaki kredi oranlarının artmasından dolayı da kredi çekemiyoruz. Ayrıca pos ücretlerinde de artış yapıldığından, oradaki komisyonlarda da yükseliş yaşandı. Yani paraya ulaşamıyoruz. 1 ay bekleyip de gününde parayı tahsil etmiş olsak, sermayemiz yetmiyor, satmış olduğumuz malı yerine koyamıyoruz. Dolayısıyla günden güne iş yerlerindeki mal çeşitliliğimiz düşmüş oluyor. Bu anlamda da kesinlikle veresiye vermeme ve kesinlikle kredi kartıyla satış yapmama gibi yöntemlere gidiyoruz ki sermayemizi koruyup, ayakta kalabilelim” şeklinde konuştu.

‘MAAŞ GÜNÜNDE ÖNCE VERESİYE HESABININ KAPATILMASINI İSTİYORUZ’

Yaşagör, esnaftan veresiye alışveriş yapan vatandaşları, maaşlarını aldıkları gün borç ödeme önceliğini veresiye aldıkları esnafa vermeleri yönünde çağrıda bulundu. Yaşagör; “Veresiye alan müşterilerimizden, kesinlikle ve öncelikle maaşını aldığı gibi ilk önce bakkal esnamızın hesabını kapatmasını istiyoruz. Çünkü müşteri olarak bunda bir sıkıntı yaşamayacaktır, ertesi gün tekrardan almaya başlayacaktır. Ama son zamanlarda müşterilerimiz öncelikle, resmi olan borçlarını kapattıktan sonra bakkala vermeye kalkıyor ve bundan dolayı da biz esnaf olarak sıkıntı yaşıyor, paraya ulaşamıyoruz. Buna istinaden biz de veresiyeyi kesmek durumunda kalıyoruz” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

Screenshot 1 16 | Edirne Ahval Gazetesi
Veresiye vere vere kalmadı kalmadı ! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!