“Verilen fiyatlar üreticiyi memnun etmedi”

Üretici fiyatlara revize istiyor

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan alım fiyatları, üreticiyi memnun etmedi. Geçen yılki fiyat ile bu yıl verilen fiyatlar karşılaştığında, açıklanan rakamların revize edilmesi gerektiğini söyleyen Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı; “Geçen yıl belki de ilk kez uzun yıllardan sonra TMO üreticinin yanında olduğunu gösterdi. Ama bu yıl aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Verimle birlikte randumanda da geçen yıl aldığımız randuman yok. O yüzden piyasaların daha iyi olmasını bekliyorduk. Verilen fiyatlar hayal kırıklığı yarattı” dedi.

Geçtiğimiz günlerde çeltik müdahale fiyatları hakkında açıklama yapan Toprak Mahsulleri Ofisi, 55 randıman Baldo grubu çeltikler için ton başına 24.000 TL, 58 randıman Cammeo grubu çeltikler için ton başına 23.000 TL ve 60 randıman Osmancık grubu çeltikler için ton başına 20.000 TL’ye alım yapılacağını belirtti. Açıklanan rakamların üreticiler tarafından memnuniyetle karşılanmadığını belirten Edirne Ziraat Odası Hüseyin Arabacı; “Çeltik hasadı başlangıcında piyasalarda ufak taneli çeltikte fiyat 18 ile 20 lira arasında değişiyordu. Orta taneli çeltikte de fiyat 21 lira bandındaydı, iri tanede de 24 – 25 bandında seyrediyordu. Hatta serbest piyasada 26 liraya alım vardı. Genel itibariyle baktığımızda sezon dönemlerinde fiyatlarda bir miktar gerileme olur. Aynı şekilde bu sezon ortasında da yoğun bir dönemde fiyatlar geriledi. Üretici bazında baktığımızda satışlar düşüktü, alım yapan sanayici de çok azdı. Bu sebeple fiyatlar bir miktar geriledi. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda genel anlamda verim olarak aşağı yukarı yüzde 15 verim düşüklüğü var. Verimle birlikte randumanda da geçen yıl aldığımız randuman yok. O yüzden piyasaların daha iyi olmasını bekliyorduk” diyerek verimlerde yüzde 15 düşüş yaşandığını kaydetti.

“HIZLI ALICI YOK”

Açıklanan fiyatların üreticiyi memnun etmediği gibi, piyasada hızlı alıcının da olmadığını belirten Arabacı; “Fiyatların tam düştüğü noktada TMO’nun açıklamış olduğu bu fiyat, serbest piyasada oluşan rakamlar üzerinde oldu. Üretici olarak bizleri biraz üzdü. Beklentimiz ufak tanede en az 20 lira ve üzeriydi. Yani 20 ile 30 lira bandında ürüne göre fiyat olmasını bekliyorduk. TMO böyle fiyat açıklayınca doğal olarak serbest piyasa da bunun altında seyredecek ve daha da düşecek. Zaten piyasalar düştüktü bu fiyat üzerine fiyatla ilgili esneme olacak. Normalde zaten hızlı alım yok, alıcı yok. Üretici satmak istese bile ürününü satabileceği çok alıcı bulamıyor bugünlerde” diye konuştu.

Screenshot 1 37 | Edirne Ahval Gazetesi
“Verilen fiyatlar üreticiyi memnun etmedi” | Edirne Ahval Gazetesi

FİYATLARA REVİZE TALEBİ

Fiyatların mutlaka revize edilmesi gerektiğini vurgulayan EZO Başkanı Hüseyin Arabacı; “TMO’nun bu fiyatı tekrar revize etmesini talep ediyorum. Çünkü üreticilerin mağduriyetinin giderilmesi gerekli. Bugün baktığımızda bu fiyatlarla üretici belki zarar etmiyor ama çok ciddi anlamda paralar da kazanamıyor. Çünkü ülkemizde enflasyon var ve üretici ürününü senede 1 kez çıkarıyor, 12 ay boyunca idare etmek zorunda. Hep enflasyon ortamında üretim yapmaya çalışıyoruz. Bugün için belki çok zarar etmiyoruz ama 1-2 ay sonra, önümüzdeki döneme doğru bu rakamlarla üretimin sürdürülebilirliği çok zor olacaktır. O nedenle devletimizin bu açıklanan fiyatları gözden geçirip revize etmesini talep ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“DÜŞÜK RAKAMLAR HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI”

Verilen fiyatlarla sürdürülebilirliğin zor olacağını belirten Arabacı, açıklanan fiyatların hayal kırıklığı olduğunu söyledi. Arabacı; “Üreticimiz zarar etse bile ekmeye devam eder ama fiyatlar kötü olduğunda tohumunu, gübresini almakta sıkıntı yaşar, zirai ilacını almakta sıkıntı yaşar. Bu şartlarda sürdürülebilirlik gerçekten çok zor. Fiyatların dediğimiz oranda en azından revize edilmesi ve güncellenmesi çok güzel olacaktır üretici için. Geçen yıl açıklanan çeltik fiyatında hiçbir üreticimizin şikayeti yoktu, TMO güzel fiyat açıklamıştı, olması gereken fiyatlardı. Geçen yıl belki de ilk kez uzun yıllardan sonra TMO üreticinin yanında olduğunu gösterdi. Ama bu yıl aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Piyasalar zaten kötüydü, şu an en minimuma düştüğü dönemde. Açıklanan fiyatlara şaşırdık açıkçası hiç beklemiyorduk. TMO’nun fiyatlar çok aşağı düşerse müdahale etmek için fiyat açıklayacağını düşünüyordum ama tabi tam sezon sonunda, biraz da düşük rakamlarla olunca biraz hayal kırıklığı yarattı” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ AKYÜZ

vali celtik5 | Edirne Ahval Gazetesi
“Verilen fiyatlar üreticiyi memnun etmedi” | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!