“Verilen rakamlardan çiftçi memnun değil”

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, kabine toplantısı sonrası çeltik hasadı için açıklanan alım fiyatlarının üreticiyi memnun etmediğini dile getirdi. Arabacı, girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu vurgulayarak; “Açıklanan rakamlara baktığınızda geçen yılki fiyata göre bugün iri tanelerde yüzde 22 gibi bir artış var. Luna geçen sene 3 lira 20 kuruştu 4 lira oldu. Yani yüzde 25 artış oldu. Osmancık geçen yıl 3 lira 60 kuruştu, şu anda 4 lira 50 kuruş oldu, yüzde 25 artış yaptı. Baldo geçen yıl 4,5 liraydı, 5,5 oldu, onda da yüzde 22 artış var. Artan bir maliyet artışımız da var, gübreyi söylememize hiç gerek yok. Sürekli artışta. Maliyet artışında bir beklentimiz vardı. Bu rakama çiftçi çok memnun diyemeyiz” dedi.

“FİYATLAR ÜRETİCİNİN BEKLENTİSİNİ KARŞILAMADI”

Önümüzdeki günlerde başlayacak çeltik hasadı için alım fiyatlarının ton başına baldo için 5 bin 500 lira, osmancık için 4 bin 500 lira, luna çeşidi için ise 4 bin liraya yükseldiği belirtilmişti. Açıklanan rakamların çiftçiyi memnun etmediğini söyleyen Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı; “ Çeltik fiyatlarımız açıklandı. Memnuniyet açısından baktığınızda fiyatlar üreticinin beklentisini karşılamadı. Çünkü geçtiğimiz yılla bu yıl arasında maliyetlerde minimum yüzde 30 artış oldu. Gübredeki artışı frenleyemedik. Yüzde 100 ile yüzde 160 arasında bir artış vardı. Ama bizim genel bütün giderlerimizin ortalamasında minimum yüzde 30 artış var. Açıklanan rakamlara baktığınızda geçen yılki fiyata göre bugün iri tanelerde yüzde 22 gibi bir artış var. Orta ve küçük tanelide de yüzde 25 gibi bir artış sağlandı. Bizde zaten yüzde 30 maliyet artışı var geçen yıla göre. Bu üreticinin girdi maliyetini bile karşılamayan bir rakamdır. O yüzden biz üreticiler, maliyet artışının bir tık üzerinde olmasını isteriz. Devamlı bir girdi maliyet artışımız var” diye konuştu.

Üretimin daha kolay ve daha fazla yapılabilmesi için verilen alım fiyatlarının maliyet artışının da üzerinde olmasını söyleyen Arabacı; “Önümüzdeki yıl, ilacımızı gübremizi rahatlıkla alıp, toprak hazırlığımız rahatlıkla yapabilecek seviyeye gelmemiz lazım. Çünkü bizim maliyetlerimiz hiç durmuyor. Bizim bu işleri rahat yapabilmemiz için bu maliyet artışının bir tık üzerinde fiyat açıklanması gerektiğini düşünüyoruz, biz üreticiler olarak. Şu anki fiyat maliyet artışını bile karşılamayan bir fiyat var. Bu üreticiyi memnun etmedi. En azında maliyet artışı seviyesinde olmasını bekliyorduk” açıklamasını yaptı.

“EYLÜL 15 GİBİ BİZİM BÖLGEMİZDE HASAT BAŞLAR”

Hasat dönemi yaklaşırken ürün gelişimlerinin iyi durumda olduğunu da ifade eden Arabacı, 15 Eylül tarihlerinde hasatların da başlayacağını belirtti. Arabacı; “Henüz hasat dönemi başlamadı. Ama baktığımızda ciddi bir sıkıntımız yok. Genel olarak ürünlerimizin gelişimi güzel görünüyor. Burada net bilgi için hasat dönemi başlaması lazım. Hasada az kaldı. Eylül 15 gibi bizim bölgemizde hasat başlar. İnşallah bu dönemde üreticilerimiz hayırlısıyla kazasız belasız, herhangi bir afet sıkıntı yaşamadan ürününü toplamayı nasip eder” şeklinde konuştu.

Son olarak alım fiyatlarında yapılan artışların maliyetleri karşılamadığını vurgulayan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı; “Luna geçen sene 3 lira 20 kuruştu 4 lira oldu. Yani yüzde 25 artış oldu. Osmancık geçen yıl 3 lira 60 kuruştu, şu anda 4 lira 50 kuruş oldu, yüzde 25 artış yaptı. Baldo geçen yıl 4,5 liraydı, 5,5 oldu, onda da yüzde 22 artış var. Artan bir maliyet artışımız var. Gübreyi söylememize gerek yok. Sürekli artışta. Maliyet artışında bir beklentimiz vardı. Bu rakama çiftçi çok memnun diyemeyiz” diyerek verilen rakamlardan çiftçinin memnun olmadığını dile getirdi. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu