Veteriner ücretlerine yüzde 50 zam !

Yeni yıl öncesi 2024 yılı ev ve süs hayvanları alt sınır veteriner ücretleri tarifesi, Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası tarafından belirlendi. Veteriner alt sınır ücretlerine yüzde 40-50 oranında zam geldi. Kedi ve köpeklerde klinikte muayene 400 liradan 550 liraya, kuduz aşısı 400 liradan 600 liraya, karma aşı 600 liradan 900 liraya yükseltilirken, kısırlaştırma operasyonu ücretleri ise erkek kedilerde 3 bin liradan 4 bin liraya, dişi kedilerde 3 bin 500 liradan 5 bin liraya, erkek köpeklerde 3 bin 250 liradan 4 bin 500 liraya, dişi köpeklerde 4 bin liradan 6 bin liraya yükseltildi.

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası tarafından yeni yıl öncesi, 2024 yılı ev ve süs hayvanları alt sınır veteriner ücretleri tarifesi açıklandı. Veteriner ücretlerine yüzde 40-50 arasında zam getirildi. Açıklanan yeni tarifeye göre kedi ve köpeklerde klinikte muayene 400 liradan 550 liraya, kuduz aşısı 400 liradan 600 liraya, karma aşı 600 liradan 900 liraya, tetanoz aşısı 750 liradan 1200 liraya yükseltildi. Kısırlaştırma operasyonu ücretleri ise erkek kedilerde 3 bin liradan 4 bin liraya, dişi kedilerde 3 bin 500 liradan 5 bin liraya, erkek köpeklerde 3 bin 250 liradan 4 bin 500 liraya, dişi köpeklerde 4 bin liradan 6 bin liraya yükseltildi. Parazit ilaçlarında ise iç parazit ilacı içirme 150 liradan 200 liraya, iç parazit ilacı enjeksiyonu ise 200 liradan 280 liraya yükseltildi. Mikroçip ve pasaport uygulaması ise 350 liradan 500 liraya yükseltildi.

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Polat Türkoğlu, gazetemize özel açıklamalarda bulunarak 2024 yılı için açıklanan ev ve süs hayvanları alt sınır veteriner ücretleri tarifesini değerlendirdi.

‘GEÇEN YILA ORANLA DAHA DÜŞÜK BİR ARTIŞ GERÇEKLEŞTİRİLDİ’

Geçen yıla oranla daha düşük bir artış gerçekleştirdiklerini ifade eden Türkoğlu; “Geçen yıla oranla daha düşük bir artış yapıldı. Bu da enflasyonun biraz daha dengelenmesi ile alakalı olduğunu düşünüyoruz. Yönetim kurulumuz ve ilgili komisyonlarımızın verdiği bir karar bu. Arkadaşlarımız için hayırlı olmasını diliyoruz. 2024 yılında zor bir süreç bizi bekliyor. İnşallah, kamu otoritelerinin doğru aldığı kararlarla, bundan sonra daha iyi şeyler olacak diye düşünüyoruz” dedi.

Screenshot 1 83 | Edirne Ahval Gazetesi
Veteriner ücretlerine yüzde 50 zam ! | Edirne Ahval Gazetesi

‘MALİYET ARTMADIKÇA ZAM YAPMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ’

2024 yılı içerisinde maliyetlerin çok fazla artmaması halinde tekrar zam yapmak istemediklerinin altını çizen Türkoğlu; “Yıl içerisinde fiyat güncelleme durumunu, yine yıl içerisinde artan maliyetler belirleyecek. Biz, güncellemeyi düşünmüyoruz, çünkü merkezi hükümetin aldığı karar neticesinde asgari ücrete birden fazla zam yapılmayacağı ve enflasyonun belirli bir aşamada tutulacağı gibi bir karar var. Eğer bu şekilde devam ederse, zam yapmayı düşünmüyoruz. Ama tabi ki maliyetlerin artışı bizim için çok önemli” şeklinde konuştu.

‘BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN PARA KAZANABİLMEK DEĞİL, HAYVANLARIN SAĞLIĞI VE REFAHI ADINA ÇALIŞABİLMEK’

Türkoğlu, artan ilaç maliyetleri sebebiyle zam yaptıklarını dile getirerek; “Maalesef ki dengelenemeyen bir ilaç fiyatı artışı var. Bu, bizim elimizde olmadığı için bir şey yapamıyoruz. İsteyen, istediği gibi fiyat artırabiliyor. Buna kimse müdahale edemiyor. Eğer böyle bir şey olursa biz de fiyatları artırmak zorunda kalırız. Elbette ilaç lobilerine müdahale edilip de fiyat artışları sınırlanır ve kısıtlanırsa, biz de artış yapmak istemiyoruz. Keşke elimizde olsa da indirim yapabilsek. İnşallah iyi olur. Biz elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Çünkü biz, neticede biz bu işten para kazanan bir meslek mensubuyuz. Bizim için önemli olan şu andan itibaren para kazanabilmek değil. Hayvanların sağlığı ve refahı adına çalışmalarımızı sürdürebilmek” diye konuştu.

Önceki tarifeye göre minimum yüzde 40, maksimum yüzde 50 oranında zam yaptıklarını kaydeden Türkoğlu; “Operasyon ve yapılacak olan diğer işlemlerde fiyat artış oranı, yaklaşık yüzde 40 ile 50 diyebiliriz. Minimum yüzde 40, maksimum yüzde 50 şeklinde zamlar yapıldı. Çünkü bazı kalemlerin fiyatları yüzde 50-55 oranında arttı” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 12 27 at 08.56.38 | Edirne Ahval Gazetesi
Veteriner ücretlerine yüzde 50 zam ! | Edirne Ahval Gazetesi
Screenshot 2 50 | Edirne Ahval Gazetesi
Veteriner ücretlerine yüzde 50 zam ! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!