Vitaminlerde sahte ürünlere dikkat!

Kış mevsimin de gelmesiyle birlikte hastalıklardan korunmak amacıyla, tüketiciler takviye vitamin ilaçlarına yönelmeye başladılar. Vitaminler hakkında uyarıda bulunan Eczacı Şükrü Ciravoğlu, vitamin kullanırken, sahte ürünlerden uzak durmak gerektiğini ve ürün satın alırken ya bir hekime ya da mutlaka bir eczacıya danışmak gerektiğini vurguladı.

Özellikle kış aylarında tercih edilen ek vitaminler hakkında açıklamada bulunan Eczacı Şükrü Ciravoğlu; “Fiyatlar ham madde ve üretim maliyeti nedeniyle ürün fiyat yelpazesi bayağı genişledi. 170 liradan başlayıp 500 liralara kadar uzanan vitamin ürünleri var; antioksidanlar var. Ancak şunu belirtmek lazım; doğru beslenen, doğru uyuyan, doğru yaşam şekline sahip olan vatandaşlarımızda bağışıklık sistemi üst düzeyde olur. Dolayısı ile herhangi bir takviyeye ihtiyaç duymaz. Ancak maddi ve iş koşulları sebebi ile dengesiz ve yetersiz beslenme bağışıklığı düşürmektedir. Bu durumlarda takviye gerekiyor. Antioksidanlar bu konuda öne çıkıyor. Polivitamin desteği yapılabilir” dedi.

“HEKİME YA DA HİÇ OLMAZSA BİR ECZACIYA DANIŞMAK GEREKİYOR”

Ürün tercih ederken bir uzmana danışılması gerektiğini de belirten Ciravoğlu; “Ciddi bir sorun varsa bir hekime danışılıp, hangi vitamin eksikse ona yönelik takviye alınması gerekiyor. Özetle bilinçli davranmak gerekiyor. Öncelikle hekime ya da hiç olmazsa bir eczacıya danışmak gerekiyor” diye konuştu.

WhatsApp Image 2023 10 16 at 16.16.34 | Edirne Ahval Gazetesi
Vitaminlerde sahte ürünlere dikkat! | Edirne Ahval Gazetesi

İnternette satışa sunulan ürünlere de dikkat edilmesi gerektiğini belirten Ciravoğlu; “Besin takviyelerin temini için en doğru kanal eczanelerdir. Ticaret kaygıları ile internet gibi kanallarda da satışlarını görüyoruz. Burada şöyle bir durum var. Birincisi sahte ürün olma ihtimali var ve sık sık yakalanıyorlar. İkinci olarak nerede ve ne koşullarda üretildiği belli olamayabiliyor. Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış ürünlerde böyle bir konu asla söz konusu değil. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı’nca izin verilen ürünlerde üretimleri çok ciddi ve yaygın şekilde denetlenmesi pek mümkün değil. Bazen anormal fiyatlı ürünler çıkıyor ya da yakın miadlı ürünler karşımıza çıkıyor. Son kullanma tarihi çok yaklaşmış korunma şartlarından dolayı bozulmak üzere olabilir, böyle durumlarda da anormal fiyatlarla satış yapılmakta” açıklamalarına yer verdi. Damla GÖÇ AKYÜZ

vitamin ilac | Edirne Ahval Gazetesi
Vitaminlerde sahte ürünlere dikkat! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!