‘Yağışlar buğdayı etkiledi’

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, son dönemlerde alınan yoğun yağış miktarını ve beraberinde buğdaylardaki mantar hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu. Arabacı, bugüne kadar buğdayın gelişiminde çok ciddi sıkıntılar olmadığını belirterek geçen yıla bakarak bu yılın daha çok verimli geçeceğini kaydetti.

Hüseyin Arabacı, yağışların yoğun olmasıyla birlikte buğdaylarda mantar hastalığının oluşabileceğini de sözlerine ekleyerek maliyet azalsın diye ilaçlamadan kaçılmamasını ve hastalıklar gelişmeden ürünlerin ilaçlanması gerektiğini de söyledi. Arabacı; “Buğday ekimi dönemimizde çok kuraktı. Bölgesel yerlerden yağışlarımız oldu. Buğdayın çıkışı konusunda herhangi bir sorun olmadı. Kış kurak geçti ama buğdayın ihtiyaç duyduğu hafif yağışlar oldu. Ektiğimiz günden bugüne buğdayın gelişimini etkileyecek çok ciddi bir sıkıntı olmadı. Nisan ve Mayıs ayındaki yağışlar normalin biraz üzerinde oldu. Bu bir taraftan bizi sevindirdi. Bu aldığımız yağmurlar ürünlerimizin gelişiminin daha güzel olmasını sağladı ve nehir debilerini yükseltti. Çeltik ekiminde korkumuz vardı. Acaba kuraklık olur mu diye korkuyorduk bu anlamda iyi geldi. Bu yağışların çok olmasıyla beraber buğdayda bazı mantar hastalıkları oluşabiliyor. Sezon öncesinde kurak gidiyor diye bazı üreticilerimiz bazı ilaçlamalarını düzenli yapmadı. Yağmurların çoğalmasıyla birlikte mantar hastalıkları oluşmaya başladı buğdayda. Bunun çözümü var elbette. Hastalık yapmadan önce ilaçlama yapmak önemli. Biz maliyeti düşürmek adına ilaçlamadan çok kaçmamamız gerekiyor. Şu an buğdayın gelişimi güzel ama mantar hastalıkları oluştu. Üreticilerimiz ilaçlamasını yaptı. Yağışların çok olmasıyla bazı bölgelerde ufak tefek göçmeler oldu ama yoğun bir alanda değil. Ciddi alanlar değil. Geçen yıllara baktığımızda bu yıl normalin üzerinde bir verim olacağını düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde de afetler olmadan üreticilerimizin karşılığını alacağı hayırlı bereketli bir sezon olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“BUĞDAYLA İLGİLİ FİYAT BEKLENTİMİZ OLUŞTU”

Buğdayda fiyat beklentisinin de oluştuğunu vurgulayan Arabacı; “Bakanlığımızdan buğdayla ilgili fiyat beklentimiz oluştu. Tarım bakanımız 5 Haziran’dan sonra açıklanacağını söyledi. Üreticilerimizin önümüzdeki dönemlerde de yapacağı bütün maliyetleri karşılayacağı bol bereketli güzel bir yıl olmasını diliyorum. En 10 lira ve primle beraber daha üzeri bir fiyat beklentimiz var” şeklinde konuştu. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!