Yaş, cinsiyet ayırmayan spor; Pickleball

Edirne’de yeni kurulan Pickleball Edirne İl Temsilciliği, Pickleball sporunun tanıtım faaliyetlerine devam ediyor. Pickleball Edirne İl Temsilcisi Ercüment Erdin, Pickleball’un erkek-kadın ve genç-yaşlı ayırt edilmeden herkes tarafından yapılabilir bir spor olduğunun altını çizdi.

Amerika’da popüler bir spor olan Pickleball, Türkiye’de de büyümeye devam ediyor. Ülke genelinde yaklaşık 40 il temsilciliği bulunun Pickleball için Edirne’de de bir temsilcilik kuruldu. Pickleball Edirne İl Temsilcisi Ercüment Erdin, Ekrem Demiray Spor Salonu’nda Edirne Latin Dans Grubu’na Pickleball eğitim ve tanıtım etkinliği gerçekleştirdi. Açıklamalarda bulunan Pickleball İl Temsilcisi Erdin, Pickleball sporunu öğrenmenin oldukça kolay olduğunu, hatta yarım saatlik bir eğitimle öğrenilebileceğini kaydetti. Erdin, Pickleball’un erkek-kadın ve genç-yaşlı ayırt edilmeksizin herkes tarafından yapılabileceğine vurgu yaptı.

‘7’DEN 70’E HERKES OYNAYABİLİYOR’

Pickleball’un oynayışı için bir yaş sınırı olmadığını ifade eden Erdin, geçtiğimiz aylarda Amerika’da 80 yaş ve üzeri insanların oynayabileceği bir turnuva düzenlendiğini kaydetti. Erdin; “Edirne’de Pickleball’un temellerini 2 ay önce attık. Federasyonumuzla birlikte Edirne’de güzel işler yapacağız. Bir sosyal sorumluluk projemiz var; Huzurevindeki misafirlerimize Pickleball oynatmak istiyoruz. Bu branşın en önemli özelliklerinden birisi de 7’den 70’e herkesin oynayabiliyor olması. Her yaşa hitap ediyor. Geçen aylarda Amerika’da 80 yaş ve üzeri turnuvası yaptı. Amerika ve Avrupa’da insanlar Pickleball’a şöyle bakıyor; bir sportif faaliyet tabi ki yapıyorlar, ama o sportif faaliyeti evlerine getiriyorlar. Pickleball sahalarını evlerinin bahçelerine kurmaya başlıyorlar ve evlerin bahçelerinde oynuyorlar. 13’e 13 metre uzunluğunda 6 metre genişliğinde bir sahamız var. File uzunluğumuz da 91 santimetre. Alanımız hem küçük hem de bu yüzden fazla hareket ettirerek kardiyo etkisi de yaratıyor” dedi.

WhatsApp Image 2024 01 21 at 15.49.44 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Yaş, cinsiyet ayırmayan spor; Pickleball | Edirne Ahval Gazetesi

“AMACIMIZ EDİRNE’DE HERKESE PİCKLEBALL OYNATMAK”

Erdin, Pickleball tanıtımlarının devam edeceğini belirtirken, Edirne’ye pickleball yapılması için de temaslarını sürdüreceklerini ifade etti. Erdin; “Edirne İl Temsilciği olarak Trakya Üniversitesi’nde okuyan öğrencilere tanıtım yaptık. Diğer fakültelerde de tanıtımlarınız da devam edecek. Edirne’de daha çok duyulmasını istiyoruz. Çünkü şu an çok yeni, insanlara ulaşmak istiyoruz. Amacımız Edirne’de herkese pickleball oynatmak. Uzun vadeli amacımız da ülkede bir milli takım oluşumu olmadığından dolayı, ilerleyen dönemlerde milli takım komitesinde veya milli takımın bir biriminde Edirne İl Temsilciliği olarak yer almayı hedefliyoruz. Şu anda bizim verdiğimiz eğitim daha çok eğlence, rekreatif bir etkinlik. İnsanlar eğlensin ve stres atsın istiyoruz. Geçen ay, aile katılım etkinliği yaptık, öğrencimizin anne ve babası da oynadı. Bu, çoğu branşta olmayan bir şey. Önümüzdeki günlerde Vali Bey’e, Belediye Başkanına ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne ziyaretlerimiz olacak. Şu an Edirne’de bir Pickleball sahası yok. Taleplerimizden biri Pickleball sahası yapılmasını talep edeceğiz” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2024 01 21 at 15.49.45 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Yaş, cinsiyet ayırmayan spor; Pickleball | Edirne Ahval Gazetesi

‘KADIN VE ERKEK AYNI ANDA OYNAYABİLİYOR’

Pickleball’un tarihi hakkında bilgi veren Pickleball eğitmeni Denizhan Taşdemir, Pickleball’un bir aile sporu olarak ortaya çıktığını ifade etti; “1965’te üç aile babası, Seattle’da golf oynadıktan sonra adadaki evlerine gidiyorlar ve eşlerinin, çocuklarının hiçbir şey yapmadıklarını görüyorlar. Boş durmamaları için bir etkinlik yapmalarını istiyorlar. Evin arkasında eski bir Badminton sahası var oynayabilecekleri kadar raketleri ve topları yok. Küreğe benzer raketleri yapıyorlar. Top içinde delikli sert bir plastik buluyorlar. Yani Pickleball bir aile aktivitesi olarak başlıyor. Kadın ve erkeğin aynı anda sahada rekabet edebilmesine olanak sağlıyor. Amerika’da özellikle bu spor çok yaygınlaşmış bir durumda. İnsanlar, evlerinin arka bahçelerinde ve dışarda oynuyorlar” diye konuştu.

WhatsApp Image 2024 01 21 at 15.49.44 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Yaş, cinsiyet ayırmayan spor; Pickleball | Edirne Ahval Gazetesi

‘PİCKLEBALL İLE SADECE MİLLİ SPORCU DEĞİL, OLİMPİK SPORCU DA OLUNABİLİR’

Pickleball sporunun önünün açık bir spor branşı olduğuna vurgu yapan Taşdemir; “Pickleball’ın önü çok açık. Hem bizim için açık, hem de bugün bir çocuk spora başladığı zaman diğer sporlara nazaran Edirne’de milli ve elit bir sporcu olması için Pickleball ona çok daha rahat yardım edebilir. Sadece milli bir sporcu değil; Olimpik bir sporcu da olabilir. Çünkü tüm dünyada da gelişmeye devam ediyor. Amerika’da şu an çok üst seviyede oynanıyor. Ama Avrupa dahil, biz de dahil şu an da yeni yeni tüm dünyada popülerliğini artırmaya devam ediyor. Biz de bu kervana katıldık. Onlara bir an önce yetişip hatta önlerine geçmek istiyoruz. Edirne’de çalışmalarımız son hızla devam edecek” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2024 01 21 at 15.49.44 | Edirne Ahval Gazetesi
Yaş, cinsiyet ayırmayan spor; Pickleball | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2024 01 21 at 15.49.45 | Edirne Ahval Gazetesi
Yaş, cinsiyet ayırmayan spor; Pickleball | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!