“Yemcilere ‘dur’ denmeli”

Hayvan yetiştiricilerinin en büyük maliyet kalemlerinden biri olan yem fiyatlarındaki artışa tepki gösteren Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez; “Bu yemciler fiyat belirlerken Ulusal Süt Konseyi neden toplanmıyor. Yemcilere de birileri bir dur desin. Yemciler zam yapmasın, sütün girdi maliyetleri de artmasın. Son 2 buçuk aydan beri yeme gelen zam en az yüzde 30 açıklamasını yaptı.

Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak süt üreticilerinin en büyük maliyetlerinden biri olan yem fiyatlarındaki yükselişe tepki gösterdi.

‘YEM FİYATLARINA CANLARI İSTEDİĞİ GİBİ ZAM YAPIYORLAR’

Yem fiyatlarına borsadaki buğday ve arpa fiyatlıyla birlikte döviz kurundan bağımsız olarak zam yapıldığının altını çizen Suiçmez; “Özellikle Geçtiğimiz 2-2,5 ay içerisinde yem fiyatlarına mütemadiyen, döviz kurundan ve borsadaki buğday ve arpa fiyatlarından bağımsız, canları istediği zaman zam yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde Ulusal Süt Konseyi, süt için bir fiyat açıkladı. Bu ayın 21’inden itibaren yeni fiyatlar üzerinden üreticilerimiz süt paralarını alacaklar. Bu fiyatlar açıklanırken birçok hesaplamalar yapıyorlar” dedi.

‘YEM FİYATLARINA 2 AYDA YÜZDE 30 ORANINDA ZAM GELDİ’

Son 2 ayda hayvan yemlerine yüzde 30 oranında zam geldiğine dikkat çeken Suiçmez; “Bu yemciler fiyat belirlerken Ulusal Süt Konseyi neden toplanmıyor. Yemcilere de birileri bir dur desin. Yemciler zam yapmasın, sütün girdi maliyetleri de artmasın. Son 2 buçuk aydan beri yeme gelen zam en az yüzde 30. Yani yemin çuvalına 120 lira- 130 lira zam geldi. Bugün piyasada 550 liradan aşağı yem yok ve bu da yemin peşin fiyatı. Eskiden peşin fiyatına 1-2 ay vade yapılıyordu. Onlar artık hayal. Bir ay geciktirdiğinde 50-60 lira fark alıyorlar. Bunu ben Süt Üreticileri Birlik Başkanı olarak rica ediyorum. Süt fiyatları fiyatı belirlemek için ne zaman Ulusal Süt Konseyi toplanacak, ne zaman gıda komitesi toplanacak, yem fiyatları da o zaman gözden geçirilsin. Ya da yem fiyatlarına zam geldiğinde bizim fiyatlarımız da revize edilsin. Onlara da birileri desin ki siz neden bu yeme zam yapıyorsunuz. Ne arttı ki yeme zam yapıyorsunuz. Hiçbir bahane göstermeden zam yapıyorlar” şeklinde konuştu.

‘ET SÜT FİYATLARI GÜNDEME GELİYOR, YEM FİYATLARI GELMİYOR’

Süt fiyatlarına istenilen zammın ana sebeplerinden birisinin yem fiyatları olduğunu vurgulayan Suiçmez; “Bizim et fiyatları, süt fiyatları, peynir fiyatları gündeme gelir ama yem fiyatları ulusal basında gündeme gelmiyor her nedense. Maliyet fiyatları gündeme gelmeden, market rafındaki bir peynirin artışı gündemde tutuluyor. Bir kere de ulusal basın yem fiyatlarını gündeme getirsin. Lütfen ulusal ölçekte yeme gelen zamları gündeme getirsinler ki üretici neden sütüne zam istiyor daha güzel anlaşılacak. Biz durduk yere süte zam istemiyoruz” diye konuştu.

‘BİRİLERİ YEMCİLERE DUR DESİN’

“İneğin memesinden çıkan süte bu fiyat yansımıyor. Bizim girdilerimizde herkes sessiz sedasız zammını yapıyor, bunları hiç kimse görmüyor, duymuyor ama biz ne zaman ki Ulusal Süt Konseyinden değerlendirme istediğimizde Türkiye’de kıyamet kopuyor. Günlerce tartışılıyor sonra bize yüzde 7-17 gibi bir zam veriliyor ama yemci öbür taraftan zammını yapıyor, fiyatlar alıp başını gidiyor. Birileri de bu yemcilere bir dur desin” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu