Yeni düzenleme; Ölen sigortalılara ait fazla ödemeler tahsil edilmeyecek!

Çalışma hayatıyla ilgili düzenlemeler içeren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. Düzenlemede sigortalının kusurundan kaynaklanan fazla ödemeler, yasal faizi ile birlikte sigortalıdan tahsil edileceğine, ölen sigortalılara ait fazla ödemeler ise geri tahsil edilmeyeceğine yer verildi.

Çalışma hayatına dair bazı düzenlemeler yapılıyor. TBMM gündemine gelen düzenleme ile kısa çalışma gerekçelerine “genel salgın” durumu eklenecek. Sigortalının kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için gereken asgari prim ödeme gün sayısı ise 600 günden 450 güne indirilmesi de düzenlemede yer alacak.

ÖLEN SİGORTALILARDAN ALINMAYACAK

Kısa çalışma ödeneği olarak ödenen süreler, kısa çalışma başlama tarihinden itibaren 3 yıl içerisindeki hizmet akdi fesihlerine istinaden yapılacak işsizlik ödeneği ödemelerine ilişkin hak sahipliği sürelerinden düşürüleceğine yer verilen düzenlemede sigortalının kusurundan kaynaklanan fazla ödemelerin yasal faizi ile birlikte sigortalıdan tahsil edileceği hükmü yer alıyor. Ancak ölen sigortalılara ait fazla ödemeler ise geri tahsil edilmeyecek. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!