‘Yeni kiracılar için hayat çok zor’

Gayrimenkul piyasasını ve kira fiyatları hakkında açıklamalarda bulunan Trakya Umum ve Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, Edirne’de kiralık daire sahiplerinin dairelerini kiraya vermek için öğrencilerin gelmelerini beklediklerini kaydetti. Feda, yeni evlenecek olan çiftleri, kira fiyatlarında ve kredi ödemelerinde yüksek meblağların beklediğinin altını çizerek, devlet ve özel bankaların faiz düşürerek vatandaşların ev sahibi olmasının önünü açması gerektiğine vurgu yaptı.

Trakya Umum ve Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, gazetecilere açıklamalarda bulunarak, gayrimenkul piyasasını ve kira ücretlerini değerlendirdi. Evlenecek çiftlerin kiralık daire bulmakta zorlandığını belirten Feda, bir ailenin kira ödeyebilmesi için çift olarak yüksek maaşlı işlerde çalışmaları gerektiğini ifade etti. Feda; “Şu an piyasalar durgun. Kiraya verecek olanlar da öğrencileri bekliyor. Kira fiyatlarının yüksek olmasından dolayı, pek bir hareket yok. Güzel bir yerde, 3+1 daire kiralamak istediğin zaman 15-18 bin lira gibi ücretler. Memur maaşları malum, aldıkları ücretler belli. Bu evlerde oturabilmeleri için, eşinin de kendinin de yüksek bir yerlerde çalışıp, o kiraları ancak o şekilde ödeyebilirler. Bugün asgari ücretli bir karı koca da çalışıyor olsa, 2+1 8 bin liradan aşağı bir daire de bulamıyor. 8 bin liradan 2+1, 3+1 daire de yok elimizde. 1+1 daireler 8-10 bin lira oldu. Düğün yapacaklar, yeni yuva kuracaklar için gerçekten hayat, kiralık olarak çok zor. Ev almaya kalktıklarında da en uygun devlet bankaları 300 bin lira civarı kredi veriyorlar ama birikim bir ev almaya yetmiyor. Bugün özel bankalardan 1 milyon lira kredi alsanız, 1-1,5 milyon lira da kendi paranız olsa, 1 milyon liraya 10 yıl boyunca aylık ödeyeceğiniz para 27 bin lira civarında para ödersiniz. Ama gelir olmadığı için o da fiyasko oluyor” dedi.

‘KAMU VE ÖZEL SEKTÖR BANKALARININ FAİZ DÜŞÜRÜP PİYASAYI CANLANDIRMALARI LAZIM’

Feda, bankaların faiz düşürüp, gayrimenkul piyasasını canlandırarak insanların ev sahibi olmasının önünü açması gerektiğinin altını çizdi. Feda; “Devletin 1,20 civarına çıkaracağı faiz oranından hiç evi olmayanlara destek vereceği söyleniyor. Bunu 20-25-30 yaşında bir genç almaya kalktığı zaman, birikimi de olmadığı için kullandığı krediyi ödeyebilecek mi şüphesi var. Bunun da pek tutacağını zannetmiyorum. Devlet ve özel bankaların, piyasanın canlanması ve vatandaşların ev alabilmeleri için kısıtlama yapmaksızın 1,20 gibi faiz oranlarını açması gerekiyor. Sonuçta ev, bir ihtiyaç haline geldi. Kira insanları gerçekten zorlamaya başladı. Bundan 1 sene önce, aynı eve 2-3 bin lira kira verirken, şu anda 10-12 bin liralar bahsediliyor. Alım gücümüz düştüğü için, bunları bizim halkımızın karşılama imkanı yok denecek kadar az” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu