Yeni yerleşim bölgesine yeni okullar yolda

İl Genel Meclisi 2024 Mali Yılı bütçe görüşmeleri kapsamında Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı tarafından, müdürlüğün faaliyetleri hakkında sunum gerçekleştirdi. Arpacı, Edirne merkezde yeni yerleşim bölgesine 24 derslikten oluşan 100’üncü Yıl İlkokulu ve içerisinde anaokulu, ilkokul ve ortaokulun bulunduğu bir “Eğitim Kampüsü” yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na yatırım programına alınması yönünde talep yazısı gönderildiğini açıkladı.

Edirne İl Genel Meclisi 2024 Mali Yılı bütçe görüşmeleri İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş başkanlığında devam etti. Bütçe görüşmeleri kapsamında mecliste sunum gerçekleştiren Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, tamamlanan ve devam eden okul yapım, onarım projeleri ve müdürlük bünyesinde gerçekleştirilen programlar hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.

YENİ YERLEŞİM BÖLGESİNE 1 İLKOKUL, 1 EĞİTİM KAMPÜSÜ YAPILACAK

Edirne Merkez’de yeni yerleşim bölgesinde okul ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Arpacı, Gazi Osman Paşa Ortaokulu’nun yan tarafında bulunan boş araziye 24 derslik kapasiteli 100’üncü yıl İlkokulu yapılması yönünde, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yatırım programına alınmasının talep edildiğini ve ihale öncesi çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Arpacı, yine yeni yerleşim bölgesinde bulunan Hasan Ali Yücel Çocuk Parkı’nın yan tarafında bulunan araziye 8 derslikli anaokulu, 24 derslikli ilkokul ve 24 derslikli ortaokuldan oluşan bir “Eğitim Kampüsü” kurulması için bakanlıktan yatırım programına alınmasını talep ettiklerini ifade etti. Diğer yandan Arpacı, Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne atölye binasının yapımı için bakanlıktan yatırım programına alınmasını talep ettiklerini söyledi.

2023 YILINDA ONARILAN 82 OKUL VE KURUMUN TOPLAM MALİYETİ 34 MİLYON 705 BİN LİRA

Arpacı, 2023 yılında 82 okul ve kurumun onarımının yapıldığını ve onarım için toplam harcanan para miktarının 34 milyon 705 bin 683 lira olduğu bildirdi. Arpacı, 2021-2023 yılları arasında toplam 37 okulda doğalgaz dönüşümü yapıldığını söyledi. 2002-2023 yılları arasında 105 okul projesinin 70’inin tamamlandığını, 827 derslikten oluşan 70 okul projeleri için güncel karne katsayısına göre toplam 1 milyar 378 milyon 286 bin 912 lira olduğunu aktardı. Edirne Çocuk Trafik Eğitim Parkı’na yönelik ziyaretçi sayısı verilerini de paylaşan Arpacı, 2019 yılından günümüze okul öncesi, ilkokul ve ortaokul düzeyinden toplam 23 bin 791 öğrencinin parkı ziyaret ettiklerini bildirdi. Arpacı, pandemi dönemindeki koşullardan dolayı bazı dönemler ziyaretçi kabul edilemediğinin de altını çizdi.

MERKEZDE 11 OKULDA 1569 ÖĞRENCİ “OKULUMDA BESLENİYORUN PROJESİNDEN YARARLANIYOR

Öğrencilerin devamsızlığını kontrol altında tutma amacıyla 1 Milli Eğitim Müdürlüğü, 1 Emniyet, 1 Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, 1 Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve 1 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı görevlisinden oluşan 5 kişilik “Devamsızlık Takip Komisyonları” kurulduğunu aktaran Arpacı, Edirne merkezde 5 komisyonla devamsızlık yapan öğrencilerin evlerinin ziyaret edildiğini açıkladı. Dezavantajlı öğrencilerin bulunduğu 6 ilkokul, 5 ortaokul olmak üzere toplam 11 okulda “Okulumda Besleniyorum” projesi ile öğrencilere beslenme desteği sağlandığını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Arpacı, projeden toplam 1569 öğrencinin yararlandığını ifade etti.

“BİR KAHVENİZİ İÇERİZ EV ZİYARETLERİ” PROJESİ KAPSAMINDA İL GENELİNDE 4990 ZİYARET

Arpacı, öğrencilerin evlerinde ziyaret edildiği ve okul-aile iş birliğinin geliştirilmesinin amaçlandığı “Bir Kahvenizi İçeriz Ev Ziyaretleri” projesi kapsamında Edirne merkezi ve 8 ilçede toplam 4990 öğrencinin evinin ziyaret edildiğini kaydetti. Arpacı, Edirne Valisi Yunus Sezer’in talimatıyla ayda bir kez kurum müdürlerinin de ev ziyaretlerine katıldığını ifade etti. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!