Yeni yıl yeni zamlar kepenk mi kapattıracak?

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, esnafın maddi sıkıntılar çektiğini ve ekonominin gün geçtikçe daraldığını belirtti. Ekonomik daralmanın yanı sıra kredi faizlerinin yüksek, krediye ulaşmanın ise zor olduğunu söyleyen Cingöz, diğer yandan yılbaşındaki zam ve asgari ücretin artmasından kaynaklı kepenk kapatan esnaf sayısının artacağını belirtti.

Ekonomi de gün geçtikçe daralmaların olduğunu açıklayan Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, banka kredilerine ulaşmanın zor olduğunu söyleyerek; “Ekonomi de her geçen gün biraz daha daralmalar oluyor. Bunun için sebep çok.  Kredi faizlerinin yüksek olması en önemli etkenlerden biri. İkincisi krediye ulaşmak da başlı başına bir sorun.  Ekonomide daralma var” dedi.

“YILBAŞINDAN SONRA KAPANMALAR ARTACAKTIR”

Asıl ekonomik sorunların yılbaşından sonra başlayacağını, asgari ücrete yapılacak olan artışların esnafı zora sokacağını söyleyen Cingöz; “Şu an daha mevsim itibari ile tarlada her türlü ürün var. Bunlar kısmen de olsa piyasada canlılığı koruyor. Yarın öbür gün tarladan ürün çekildiği zaman işler biraz daha zayıflayacak gibi gözüküyor. Esas sıkıntının yılbaşından sonra olacağını düşünüyorum. Yılbaşından sonra asgari ücretlerde bir artış olacak. Ücret artışları hangi boyutta olacak bilmiyoruz. Asgari ücrete zam geldiği takdirde esnaf ve sanayici de belli oranda ya zam yapacak ya işçi çıkaracak. Zaten şu an ufak işletmelerde kapanmalar var; ama bu yılbaşından sonra artacak gibi görünüyor” diye konuştu. Damla GÖÇ AKYÜZ

saraclar 5 | Edirne Ahval Gazetesi
Yeni yıl yeni zamlar kepenk mi kapattıracak? | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!