Yeni zamlar yılbaşından sonra yolda

Esnaftan gelen yüzde 35-50 arasında zam taleplerini 2 aydır beklettiğinin altını çizen Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, zam taleplerini değerlendirmek için yeni asgari ücretin belirlenmesini beklediklerini dile getirdi. Gıda sektöründe serbest piyasanın olması gerektiğine vurgu yapan Cingöz, yılbaşından sonra ekmeğe zam geleceğini kaydetti.

Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada et ürünleri harici, tüm kalemlerde fiyat artışı gerçekleştiğini belirterek, esnafın da zam talepleri olduğunu ifade etti.

ZAM TALEPLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN AÇIKLANACAK OLAN YENİ ASGARİ ÜCRET BEKLENİYOR

Cingöz, esnafın yüzde 50’ye yakın zam talepleri olduğunu belirtirken, son 2 aydır asgari ücretin belirlenmesini beklediklerinden dolayı zam taleplerini beklettiklerini kaydetti. Cingöz; “Ben 2 aydır zam taleplerini bekletiyorum. Gelen taleplerde yüzde 35 olanda var yüzde 50 olanda var. Ama biz şu anlık biz fiyatları yüksek gördüğümüz için onaylamadık ve erteledik. Ertelememizin sebebi sadece yüksek oluşu değil; biz bunları aşağı da çekebilirdik. Yıl başı yaklaşıyor, bu süreçte asgari ücret de belli olacak. Benim tahminim 16-17 bin lira arası olacağı. Bunu biz bilemeyiz ama bu asgari ücret tespit komisyonunun işi. Asgari ücret zammına bizde bakacağız, esnafın istediği rakamları vereceğiz. Taleplerinde haklılık payları var. Bunun sebebi et hariç tüm ürünlerde ciddi manada fiyat artışı var. Ciğere baktığımızda en son fiyat verdiğimizde sakatat ciğerin kilosu 140 liraydı, bugün 300 lira. Yüzde 100’ü geçen bir zam var. Yıl başında asgari ücrete zam geliyor bunlarda değerlendirip piyasa şartları neleri taşır neleri taşımaz göreceğiz. Sadece esnafın istediğini verecek halimiz yok. Esnafı serbest bırakırsak, kardan kim kaçar” dedi.

‘GIDA SEKTÖRÜNDE SERBEST PİYASA OLSUN’

Gıda sektöründe serbest piyasa olması gerektiğine vurgu yapan Cingöz, önerilen tarifenin yüzde 50 fazlasına satış yapan işletmelerin bulunduğunu ifade etti. Cingöz; “Yıllardır söylüyorum bu yükü bizim üzerimizden alsınlar. Fiyatları biz vermeyelim. Serbest piyasa olsun dileyen dilediği fiyata satsın. Bakalım kaça satacaklar o zaman. Ciğerciler satar. Çünkü yerli halktan çok fazla ciğer tüketen kalmadı; gelecek yeni zamlarla da yerli vatandaşın ciğer yiyeceğini düşünmüyorum. Zaten tarifenin üzerinde satan yerler var. Tarifenin altında satan yer yok ama turizm belgeli olanlar herhalde tarifenin yüzde 50 üzerinde satıyorlar” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023 12 12 at 16.43.54 | Edirne Ahval Gazetesi
Yeni zamlar yılbaşından sonra yolda | Edirne Ahval Gazetesi

‘ASGARİ ÜCRET ZAMMI SORUNLARI ÇÖZMÜYOR, FİYATLARIN STABİL KALMASI GEREK’

Cingöz, asgari ücrete yapılacak artıştan sonra fiyatların sabit kalması gerektiğinin altını çizerek; “Esnaf illa zam yapmaktan yana değil. Her zam müşteri kaybıdır. Türkiye’de yaşayan her vatandaşın geliri aynı oranda artıyorsa sıkıntı yok. Vatandaş şu an 11 bin 400 liraya 5 çay içebiliyorsa o zamdan sonra da 5 çay alabiliyorsa alım gücü eş değerde gidiyor demektir. Ama asgari ücrete gelecek olan zam ile bugün bir çay içebiliyorken yarın bir çay içemez durumu geleceksek bu sıkıntı olduğunu gösterir. Bana göre vatandaşın en iyi olduğu zaman asgari ücretin 2 bin 300 lira olduğu zamandı. O zaman şu an ki 11 bin 400 liradan daha fazla alım gücüne sahipti asgari ücretli. Asgari ücrete zam yapmak; maaşları arttırmak ama bu sadece meseleyi çözmüyor. Maaşlar artsın ama fiyatlar stabil kalsın ki vatandaş refaha ulaşsın. Önemli olan sadece esnaf değil. Esnafın müşterisi kim vatandaş. Önemli olan vatandaş” diye konuştu.

‘EKMEK ZAMMI İÇİN VATANDAŞLAR HAZIRLIKLI OLSUN’

Un ve buğday fiyatlarında, bir önceki ekmek zammından sonra artış gerçekleştiğini kaydeden Cingöz, ekmek zammı için asgari ücretin açıklanacağı dönemi işaret etti. Cingöz; “Ekmek fiyatları da değişebilir. Şu an konjonktür uygun değil. Asgari ücreti bir görelim ayrıca fiyatlarda da ileri gitme var. Biz zam verdiğimizde unun çuvalı 450 liraydı şu an 600 lira. Buğday fiyatları o zaman 7 bin liraydı, şu an 9 bin lirayı geçti. Zam için vatandaşlar hazırlıklı olsun. Her şeye zam yapılırken esnaf zam yapmayacak mı? Bizim sayemizde şu an zam yapılmıyor. Şimdi zam versek yıl başından sonra bir daha isteyecekler” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

saraclar 6 | Edirne Ahval Gazetesi
Yeni zamlar yılbaşından sonra yolda | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!