Yerel seçim öncesi muhtarlar konuşuyor

Edirne’nin Şükrüpaşa, Fatih, Medrese Ali Bey ve Sabuni mahallelerinin muhtarları, gazetemize özel açıklamalarda bulunarak, mahallelerinde bulunan mevcut eksiklikleri açıkladılar. Şükrüpaşa ve Fatih Mahallelerinin Muhtarları İrfan Tasmalı ile Bilal Ürer, ortak noktada buluşarak mahallelerinde okul eksikliği olduğunu dile getirdiler. Medrese Ali Bey ve Sabuni Mahallelerinin muhtarları Nesrin Günay ile Aykut Yaman ise mahallelerinde yol ve altyapı problemlerinin olduğu konusunda ortak noktada buluştular.

               Şükrüpaşa Mahallesi Muhtarı İrfan Tasmalı, Fatih Mahallesi Muhtarı Bilal Ürer, Medrese Ali Bey Mahallesi Muhtarı Nesrin Günay, Sabuni Mahallesi Muhtarı Aykut Günay, gazetemize özel yaptıkları açıklamalarda mahallelerindeki mevcut eksiklikleri dile getirdiler.

“MAHALLEMİZ DEVAMLI BÜYÜDÜĞÜ İÇİN OKUL İHTİYACIMIZ ARTIYOR”

Yaklaşık 42 bin nüfusuyla, Türkiye’deki birçok ilçeden de yüksek nüfusa sahip olan Şükrüpaşa Mahallesi’nde artan nüfus sebebiyle okul ihtiyacının belirdiğini açıklayan Şükrüpaşa Mahalle Muhtarı İrfan Tasmalı, Şükrüpaşa Mahallesi’nin 2024 yerel seçimlerinde 3 ayrı mahalleye bölüneceğini de aktardı. Olası Marmara depreminde Edirne’nin altyapı konusunda hazır olması gerektiğine vurgu yapan Tasmalı; “Mahallemiz devamlı büyüdüğü için okul ihtiyacımız artıyor. Özel okulların fiyatları arttıkça, ailelerin gelirleri azaldıkça özel okullara öğrenciler gidemediği zaman, devlet okullarına yönelme başladı. Onun için mahallemizde hem ilkokul hem ortaokul ihtiyacı var. Şükrüpaşa 2024 yerel seçimlerinde 3 mahalle olarak hizmet verecek. Cumhuriyet Mahallesi ve Atatürk Mahallesi, Şükrüpaşa Mahallesinden bölünecek ve 3 mahalle olacak. Bunun kararı alındı, ama yürürlüğe 2024 yerel seçimlerinde girecek. İmara açık olan arazilerimiz var. Yapılaşma hızla devam ediyor. Çalışmalar devam ediyor ama biraz hız kesildi, banka faizlerinin yüksek, fiyatların artmasından dolayı. Otobana kadar imara açılmış alanımız mevcut. Hızlı tren de geldiği zaman, Edirne ile Kırklareli, depremde daha az zarar görecek olan iller arasında oldukları için, İstanbul ve diğer illerden Edirne ve Kırklareli’ye yoğun bir ilgi ve göç var. Edirne ve Kırklareli olarak bunlara hazırlıklı olmamız lazım. Hem altyapıyla hem sosyal donatıyla” dedi.

muhtar | Edirne Ahval Gazetesi
Yerel seçim öncesi muhtarlar konuşuyor | Edirne Ahval Gazetesi

‘FATİH MAHALLESİ’NDE OKULLAR YETERSİZ VE VATANDAŞLAR SOSYAL ALAN TALEP EDİYORLAR’

Fatih Mahallesi’ndeki altyapı çalışmalarının tamamlandığını kaydeden mahalle muhtarı Bilal Ürer, mahalledeki okulların dersliklerinin yetersiz kalması sebebiyle, yeni okul yapılması gerektiğini vurguladı. Mahallelinin vakit geçirebilecekleri sosyal alanlar talep ettiğini de ifade eden Ürer; “Mahallemizin, Edirne’nin genel bir sıkıntısı okullarla ilgili, dersliklerin yetersiz olduğundan dolayı, Gazi Osman Paşa Ortaokulu, Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu ve Plevne İlkokulu çok yoğun, derslikler yetersiz, sınıflar 40 kişi. Alper Yazoğlu’nda 1200 öğrenci vardı, bu sene kaç olacak belli değil. 30 binin üzerinde bir nüfusumuz var, Edirne’nin 2’nci en büyük mahallesi. Genellikle yapacağımız işlerin yüzde 95’i belediye ile ilgili. Belediye’den de isteklerimiz oluyor, onlar da plan dahilinde yapmaya çalışıyorlar. Altyapı çalışmaları tamamlandı, şimdi de üstyapı ile kaldırım çalışmaları sürüyor. Mahallemizde de asfaltlama ve kaldırımlarla ilgili büyük bir çalışma var. Fatih Mahallesi, Edirne’nin seçkin mahallelerinden birisi. Hem ekonomik hem kültür durumu olarak yüksek. Beklentiler de o düzeyde oluyor. Başka mahallede aynı beklenti olmuyor, bir bakıyorsunuz daha öncelikli ihtiyaçları olan mahalleler oluyor. Mahalle’de çok fazla ihtiyacımız yok zaten. Mesela bizim mahalleye tiyatro istiyorlar. Üniversitemizin gençleri, bu bölgede yoğun olarak oturuyorlar. Bir amfi tiyatro gibi mahallede oturup sohbet edebilecekleri bir yer de istiyorlar. Daha çok sosyal alan istiyorlar. Parkların denetimde tutulmasını istiyorlar” diye konuştu.

muhtar 2 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Yerel seçim öncesi muhtarlar konuşuyor | Edirne Ahval Gazetesi

‘MEDRESE ALİ BEY’DE YOLLAR YAPILSA DA TEKRAR BOZULUYOR, ALTYAPI YOK, SPOR SAHASI TALEP EDİLİYOR’

Dik bayırlarıyla bilinen Medrese Ali Bey Mahallesi’nin Muhtarı ve Edirne’nin tek kadın muhtarı olan Nesrin Günay, mahallenin en büyük sorununun, çoğu parke taşından oluşan yolların sürekli bozulması ve mahallede altyapının olmaması olduğunu açıkladı. Vatandaşların, kendisinden spor yapacak alan talep ettiğini de söyleyen Günay; “Yol sorunumuz çok var. Bize söylenen ufak tefek yerleri yaptırtıyoruz. Çok kullanılan bir yolumuz var; Hacı İslam Cami Sokak, çok kötü durumda. O sokağı yapsalar da tekrar bozuluyor. Çöp problemimiz de var, büyük mahallelerimize yeni çöp konteynerleri geldi, inşallah bize de gelir. Benden en çok istenen çocuk parkıydı, onu yaptırdım ama şu anda spor sahası istiyorlar. Ortaokul çağında olan çocuklar spor sahası istiyorlar. Fakat benim mahallem çok sık nizam olduğu için spor sahası yapmaya alan yok. En büyük problem yol, su patlakları olduğunda yollar bozuluyor. Mahalleye altyapı gelmedi, altyapı olmadığı için sadece bozulan yerleri ve fazla çukur olan yerleri onarıyorlar. Yancıkçı Şahin Mahallesi’nde yapıldı, şimdi Nişancıpaşa mahallesine geçiyorlar, bize de ödenek gelirse seçimlere kadar gelecekler. Toparlayamazsalar seçimden sonraya kalacak. Bizim mahallede çokça dik bayırlar var. Gelen sular dik bayırlardan aşağı iniyor. Yağmur suları yollardaki taşların arasındaki kumları alıyor götürüyor. Kumlar gidince de taşlar kayıyor, sonra çukurlar oluşuyor. Yani mahalledeki en büyük problemler; yol, altyapı ve spor sahası” ifadelerini kullandı.

muhtar 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Yerel seçim öncesi muhtarlar konuşuyor | Edirne Ahval Gazetesi

“SABUNİ MAHALLESİ’NE 2019’DA İLK KAZMA VURULDUĞUNDAN BERİ, ALTYAPI ÇALIŞMALARI BİTMEK BİLMEDİ”

Edirne’nin en merkezi mahallelerinden biri olan Sabuni Mahallesi’nin Muhtarı Aykut Yaman, mahallede trafiğin büyük sorunlardan biri olduğunu ve bu sorunun yolların düzensizliğinden kaynaklandığını ifade etti. Sabuni Mahallesi’nde birçok metruk binanın da atıl bir şekilde durduğunun altını çizen Yaman, bu konuda da valilik kanadından düzenleme beklediklerini kaydetti. Yaman; “Mahallemizde trafik olarak büyük bir sorunumuz var. İnsanlar trafikten dolayı birbirlerine saldırır duruma geldi. Bu sorunu çözmek için kurumlarla, emniyetimizle diyalog kurduk. Onlar tabii ki ellerinden geleni yapsalar da bu konuda belediyenin de ulaşıma el atması gerektiğini söyledik. Trafiğin ana sebebi yollarımızın düzensiz olması ve şu an yollarımızdaki kazıların yoğun olması. İşin aslı yollarımız taşımıyor. Belediyenin trafik ulaşım hizmetleriyle, emniyetin trafik şubesi ortaklaşa çalışıp esnafa danışması lazım ve bilirkişilerle birlikte bir düzenleme yapması gerektiğini düşünüyorum. Göçmenler de mahallemizde sıkça görülmeye başladı. Boş evlere girmeye çalışıyorlar. Bir diğer sıkıntımız da tarihi eserlerimiz. Edirne’nin en merkezi yerinde, hala daha tarihi eserlerin atıl bir şekilde durmaması gerekir. Bizim bu konularda, sayın valimizle konuşma imkanımız olursa da kendisine dile getireceğiz. Kendilerine görsel olarak raporlar sunacağız ve kendilerinden yardım talep edeceğiz. Sabuni Mahallesi’ne 2019’da ilk kazma vurulduğundan beri, altyapı çalışmaları bitmek bilmedi. Bitmesini arzuluyoruz. Bu konudaki en büyük sıkıntı yapılan bir yerin, tekrar açılıp tekrar kapatılması. Bir işin tek seferde olup tekrar açılıp, kapanmaması lazım. Bu konuda belediyeden en büyük talebimiz yapılan işlerin kontrol edilmesidir” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

muhtar 2 Kopya | Edirne Ahval Gazetesi
Yerel seçim öncesi muhtarlar konuşuyor | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!