Yerel seçimlerin usul ve esasları yayımlandı

YSK’nın 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne yönelik siyasi partiler ve adaylarca gerçekleştirilecek seçim propagandasının usul ve esaslarına ilişkin genelge Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne yönelik Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararlarına göre, siyasi partiler seçimin resmi başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2024’ten 30 Mart 2024’e kadar propaganda yapabilecek. Siyasi partilerin genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen binalar ve tesislerde ile birlikte ilçe seçim kurulları tarafından belirlenen meydanların dışındaki yerlerde toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasak olacak. Seçim çevresi ve miting alanları 9 Mart tarihine kadar İlçe Seçim Kurullarınca belirlenecek. Adaylar, yararlanmak istedikleri miting alanlarını, tarihini ve saatini İlçe Seçim Kurullarına iletecek ve İlçe Seçim Kurulu da en geç 12 Mart 2024’e kadar adayların ve siyasi partilerin yararlanacağı miting alanını ve saatini belirlemesi gerekecek.

Siyasi partiler ve adaylar 1 Ocak’tan 30 Mart’a saat 18.00’e kadar izin almaksızın, kendilerini tanıtır nitelikte broşür, el ilanları, parti bayrağı, poster, afiş, CD ve DVD gibi her türlü yayın aracını dağıtabilecek. 1 Ocak tarihinden itibaren şehir içi, şehir dışı toplu taşıma amacıyla kamu hizmetlerinde kullanılan araçlarda reklam ve propaganda yapılması yasak olacak. Toplu taşımada kullanılan üstü kapalı duraklarda da reklam ve propaganda yapılamayacak. El ilanı dağıtan kişilerde seçmen olma şartı gözetilecek. Merkezi bütçe kapsamındaki idareler, özel bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler ile bunlara bağlı müesseseler ve ortakları ile diğer kamu tüzel kişiliklerinde memur ve hizmetli olarak çalışanların ilan dağıtması yasak olacak. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu