Yetenek , ‘SİZ’siniz!

Edirne’de farklı bir yarışma heyecanı yaşanıyor  ‘Yetenek Sizsiniz Türkiye’ programına katılan, çocuklardan oluşan Queens of The Dance ekibi final etabına kaldı. Daha önce yarışmalara ve etkinliklere katılmış, sahne adı ile Barış Jackson, çocuklara eğitmenlik yapıyor. Gösterdikleri performans ile dikkatleri üzerine çeken ekip ile siz okurlarımız için görüştük.

Dans eğitmeni Barış Jackson’a sorularımızı yönelttik…

Ne zamandan beri dans ile uğraşıyorsunuz?

B.J: 22 yıldan beri bu dans ediyorum ve bunu artık meslek haline getirdim. Severek yapıyorum.

Bu dans tutkusu sizde nasıl oluştu?

B.J: Dans tutkusu bende bütün dünya sanatçılarının fenomen olarak gördüğü Michael Jackson ile başladı. Onu örnek alarak, onu idol olarak görerek başladım.

Peki, size Barış Jackson denilmesi de bu yüzden mi?

B.J: Tabii, benim sahne adım Barış Jackson.  Daha önce katıldığım yarışmalardan, etkinliklerden sonra bu isim benimle beraber kaldı.

Peki, çocukların dansa yönelmesi, teşvik edilmesi sizin için nasıl etkiler bırakıyor?

B.J: Şimdi şöyle, çocukların dansa başlaması sadece herhangi bir yarışma için olmuyor. Ben burada sadece yarışma için çocukları yetiştirmiyorum. Tek bir grubumuz yok. Gruplarımız var. Çocukların kendi vücutlarını tanımaları, neler yapabileceklerini görmeleri, bir topluluk içinde nasıl hareket edeceğini öğrenmesi, çocuğun özgüven sahibi olması bu özgüveni kazanması, bunlar benim için önemli. Tabii çocukların yeteneklerini gördükçe bende gururlanıyorum. Doğal olarak bu yetenekleri bir yerde göstermek istiyorsunuz. Ben Türkiye Dans Federasyonu’nun Edirne’de ki ilk temsilcisiyim. Bu benim için normal bir yarışmadan daha önemli mesela. Federasyonun düzenlediği yarışmada birinci olmaları, iyi bir derece yapmaları beni gururlandırıyor. Ama dediğim gibi, çocukları sadece yarışmalar için yetiştirmiyoruz.

Çocukların yaş gruplarına göre nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

B.J: Söylediğim gibi yaş gruplarına göre bölüyoruz çocukları. 5 ve 8 yaş arası, 8 ve 12 yaş arası diye. Bunlara ilk önce teorik olarak anlatıyoruz, sonra ise pratik olarak anlatım yapıyoruz. Tek tek hareketlerin isimleri anlatılıyor, eğer yaptığı hareketin bir hikâyesi var ise örneğin Hip Hop kültürü geniş bir kültür bunların hikâyelerini anlatıyoruz.

Peki, Queens of The Dance grubunun daha önce kazandığı başarılar, katıldığı etkinlikler var mı?

B.J: Bu grup bu yıl kuruldu, çok bir geçmişi yok. Çeşitli gösterilere çıktı çocuklar ama herhangi bir başarı denebilecek bir şey yapmadık açıkçası. Yetenek Sizsiniz Türkiye’de finale kaldılar. Bu da bizim için ve çocuklar için büyük bir başarı sayılır.

Finalde göstereceğiniz performans için ne gibi hazırlıklar yaptınız?

B.J: Şöyle söyleyeyim, finalde tamamen Hip Hop ve R&B karışımı bir dans edecekler. Biz sınıf konsepti yapıyoruz. Gösteri bir sınıfta başlıyor. Türk sinemasının duayenlerinin seslerini kullanıyoruz. Şener Şen, Kemal Sunal gibi. Adile Naşit’i finalde görsel olarak kullanacağız. Sınıf konsepti olduğu için Hababam Sınıfı’nda ki o zil sesini kullanmak istiyoruz ve görsel olarak kullanacağız.

Bu tarz organizasyonlarda çocukların ailelerinden ve çevreden destek alıyor musunuz?

B.J: Ailelerden ve çevrelerden tabii ki destek alıyoruz. Özellikle ailelerden çok büyük bir destek alıyoruz. Sizler gibi bizimle görüşen, sosyal medyadan destek sağlayan insanlar oluyor. Tabii ki arkamıza bu desteği alıyoruz.

Çocuklara yönelttiğimiz sorulara çocuklar hep bir ağızdan cevap verdi,

Dans etmeyi çok sevdiklerini, final performansı için hazır olduklarını ve kendilerine güvendiklerini, heyecanlı olduklarını ve çalışmalarının çok iyi gittiğini belirttiler.

Bizde Ahval Gazetesi Haber Merkezi ekibi olarak, yetenekli ve heyecanlı genç arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Haber: Songül KONAR Fotoğraf: Berk TUZLAR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu