Yüksek kira daireleri boş bıraktı

Yaz aylarında kente öğrencilerin gelmesi ve memur tayin dönemi nedeniyle mal sahiplerinin daire kira ücretlerini yükselttiğini ifade eden Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, yüksek kiralar sebebiyle dairelerin mal sahiplerinin elinde kaldığının altını çizdi. Çeker, boş kalan dairelerin mal sahiplerini maddi açıdan da zarara uğrattığına dikkat çekerek, mal sahiplerini kiralarda indirim yapmaya davet etti.

Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, açıklamalarda bulunarak kentteki kiralık daire sayısının arttığını belirtti.

‘O FİYATLARA KİMSE YANAŞMADI’

Üniversitelerin açılışı ve memur tayin döneminde mal sahiplerinin fiyat yükselttiğine dikkat çeken Serhat Çeker, yüksek fiyat beklentisinin daireleri mal sahiplerinin ellerinde bıraktığını kaydetti. Çeker; “Üniversitelerin açılma dönemine gelindiğinde elimizde kiralık dairelerimiz vardı ve birçok elinde kiralık daire olan mal sahipleri, tayin ve üniversite açılış zamanı fiyatları yükselttiler. Tabi yurtlar yetersiz, öğrenci sayısı da Edirne’ye fazla. Öğrenciler de mecburen özel yurtlara, devlet yurtlarını veya birkaç arkadaş bularak kiralık arayışına geçtiler. Bu kiralık arayışları Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında başladı, sıkı bir hareketlilik oldu. Herkes yerini tuttu. Yüksek fiyattan ev tutanları gören mal sahipleri, kendilerinin dairelerinin de tutulacağını düşünerek fiyat yükselttiler ama o yüksek fiyatlara kimse yanaşmadı ve şu anda da bakıldığında, o zamanda kiralıklar kısıtlıydı, şimdi bakıldığın etraf kiralık daire dolu. Fiyatlar da otomatik olarak o günkü fiyatların yüzde 50 oranında aşağısına düşmüşken, kış ayları başlangıcında da kimse taşınmayı düşünmüyor” dedi.

“KİRALIK DAİRELER MAL SAHİPLERİNİN ELİNDE KALMIŞ VAZİYETTE”

Çeker, özellikle merkezi sistem ile ısınan binalarda kiralık daireleri bulunan mal sahiplerinin, aidat ile birlikte ısınma ücretini de ceplerinden verdiğine vurgu yaparak, mal sahiplerine dairelerini uygun fiyatta kiraya vermeleri yönünde çağrıda bulundu. Çeker; “Şu anda en büyük sıkıntıda olanlar mal sahipleri. Yaz ayları doğalgaz yanmıyordu, sadece cüzi bir aidat ödüyorlardı. Şimdi de birçoğu merkezi ısıtma sistemi ile ısınan binalardaki boş kiralık daireler için, mal sahipleri kendi cebinden ısınma ücreti ödüyorlar. Şu an kiralık daireler mal sahiplerinin ellerinde kalmış vaziyette. Hiç kendilerini kasmasınlar, bu kış şartlarında ceplerinden para ödemektense uygun fiyatlı olarak dairelerini kiraya versinler, bu kışı da rahat yaşasınlar” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu