Yüksek kira öğrenciyi zorlayacak

Trakya Üniversitesi’ne öğrenci gönderecek olan aileleri ve öğrencileri yakından ilgilendiren Edirne’deki kira fiyatları hakkında açıklamalarda bulunan Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Başkan Vekili ve Emlakçılar Odası Başkanı Yüksel Meriç, emlakçıların elinde de çok fazla ev bulunmadığını açıkladı. Üniversite’ye yeni kaydını yaptıran öğrencilerin, daha çok yurt ve apart tercih ettiğini kaydeden Meriç, 2 artı 1 eşyalı dairenin fiyatının 20 bin liraya kadar çıkabildiğini aktardı.

Edirne’de öğrencileri yüksek kiralar bekliyor

Öğrenci kenti olarak bilinen Edirne’de, Trakya Üniversitesi’nde ders başı yapılmasına az bir süre kala, öğrencileri yüksek kiralar bekliyor. Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtlarına yerleşemeyecek olan öğrenciler de ev, apart gibi alternatiflere yönelecek. Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Başkan Vekili ve Emlakçılar Odası Başkanı Yüksel Meriç, gazetecilere açıklamalarda bulunarak Edirne’de öğrencileri bekleyen kira fiyatlarını değerlendirdi.

“EV İHTİYACI ÇOK FAKAT ELDE MEVCUT EV YOK”

Öğrencilerin apartlarda kalmayı tercih ettiğini ifade eden Meriç, öğrencilerin kira bedellerinden dolayı sıkıntı çektiğini söyledi. Meriç; “Ev ihtiyacı çok fakat elde mevcut ev yok. Genelde öğrenciler apartları tercih etmeye çalışıyorlar. Apartların da fiyatları tabii ceplerini yaktığı, fiyatları yüksek olduğu için sıkıntı yaşıyorlar öğrenci kardeşlerimiz şu anda. Yeni kayıt, yani birinci sınıf öğrenci genelde yurt ve apartı ilk etapta onu tercih ediyor ama aynı ilden komşusu veya yakınıyla beraber olursa. O evi tercih edebiliyor. Bir artı bir gibi iki artı bir gibi. Yani iki veya üç kişi oldukları için, onlar evi tercih edebiliyor” dedi.

EŞYALI 2 ARTI 1 EVE 20 BİN LİRA KİRA

Ev alım-satım işlerinin, devlet tarafından serbest bırakılması gerektiğini kaydeden Meriç, Edirne’deki ev kira bedellerini de açıkladı. Meriç; “Bence öncelikle devletimiz bize yüzde 25’i dayatmayıp, enflasyonu bırakmalıydı ve müteahhitlerimizin yaptığı inşaatlarda kredileri düşürmemeliydi. Ev alım satımı devam etmeliydi. Şu anda hem inşaat düşük hem de ev problemi büyük sorun yaşanıyor. Satılıklarda fiyat yüksek olduğu için alım yok. Kiralıklarda da mevcutlar çok yüksek kira oranlarıyla kiralanıyor. 1 artı 1 eşyasız 8-9 bin lira civarı. Eşyalı 10 ile 12 bin civarı. İçerisindeki eşyasına göre değişiyor. 2 artı 1 eşyasız 13-15 bin lira, eşyalı olursa 20 bine kadar çıkıyor. 3 artı 1 de eşyasız olursa 15 bin lira civarında seyrediyor” şeklinde konuştu.

Yuksek kira ogrenciyi zorlayacak - Edirne Ahval Gazetesi
Yüksek kira öğrenciyi zorlayacak - Edirne Ahval Gazetesi

“İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ SINIF ÖĞRENCİLER EVE ÇIKMAYI TERCİH EDİYORLAR”

Meriç, kız öğrencilerin genellikle yurtta kalmayı tercih ettiklerini belirtirken, üst sınıf öğrencilerin de yurtlardan ve apartlardan ayrılarak eve çıkmayı tercih ettiklerini ifade etti. Meriç; “Kız öğrenciler tabii güvenlikli olduğu ve saatinde giriş çıkıldığı için yurdu tercih ediyor. Ama tabii evladına güvenen, bir de arkadaşı olursa iki ya da üç kişi onlar da kısmen ev tercih ediyor. Genellikle öğrenci kardeşlerimiz ikinci ya da üçüncü sınıflar evi tercih ediyorlar. Yurttan aparttan çıkıyorlar” diye konuştu.

“EMLAKÇILARIN ÜZERİNDE MUTLAKA DENETLEME SİSTEMİ OLMASI GEREK”

Devletin emlakçıları denetlemeyi bırakmaması gerektiğinin altını çizen Meriç, bazı ev sahiplerinin, emlakçı gibi görünüp kiracısından komisyon aldığını dile getirdi. Meriç; “Daha önce de söylediğim gibi devlet denetleme sistemini bırakmamalıydı. Bizlerin üzerinde mutlaka denetleme sistemi olması gerek. Vatandaşlar da maalesef kendisi ev sahibi olmasına rağmen, emlakçı gibi gözüküp yani komisyonu da kiracılardan isteyip alabiliyorlar” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu