Yükselen kredi faizleri, azalan talepler

İkinci el araçlarda duraklama dönemi

Yüksek fiyatlarıyla dikkat çeken ikinci el otomobillerde, fiyatlar düşüşe geçti. Tüketiciler,  bankaların sağladığı kredilerde faizlerin yükselmesi, taksit sayılarının azalması gibi sebeplerden dolayı krediye ulaşmakta güçlük çekince araç piyasasındaki talep de günden güne azalmaya başladı. Talep azalınca ikinci el araçlarda fiyatların da düştüğünü belirten Oto Galeri İşletmecisi Levent Alamut, gerçek ihtiyaç sahipleri şuan araç alamadıklarını da belirtti.

İkinci el araçlarda taleplerin düştüğünü belirten Edirne’de Oto Galeri İşletmeciliği yapan Levent Alamut; “İkinci el araba satışları yaklaşık 1 aydan beri durma noktasına geldi. Talep yok, fiyatlar da talep olmadığı için düştü. Krediler desek, faizleri çok yüksek ve istenilen miktarda kredi sağlanamıyor. İkinci el araç piyasası bir süre daha bu şekilde devam eder diye öngörüyoruz. Fiyatlarda bir düşüş oldu. Bayilerde araba bolluğu oluşuyor ve taleplere cevap verilebiliyor bu da fiyatların düşmesine sebep oluyor. Talep oluşmayınca da fiyatlar düşüyor” dedi.

“GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİ ŞUAN ARAÇ ALAMIYORLAR”

‘Araç satmak için doğru zaman değil’ diyen Alamut, gerçek ihtiyaç sahiplerinin ise araçlara ulaşmakta güçlük çektiklerini belirtti. Alamut; “Bugün araç satmak isteyenler zarar ederler. Ama yarın piyasa düzelir, kredi kullanımları rahatlarsa talepler doğrultusunda fiyatlar yine eski yükselişi gösterir.  Kredi kullanım olanağı, taksit sayısı az ama faizler yüksek durumda. Mayıs ayının başından beri kredileri yavaş yavaş azalttılar, kapattılar daha sonrasında da durdurdular. Şimdi faizler yükseldi ve sanırım yükselmeye devam edecek. Taksit sayısı artarsa talep de artar. Gerçek ihtiyaç sahipleri şuan araç alamıyorlar.  Arızasız, sorunsuz bir araç bugün ortalama 400-500 bin TL arasında satışta duruyor” diye konuştu. Damla GÖÇ AKYÜZ

Yukselen kredi faizleri azalan talepler 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Yükselen kredi faizleri, azalan talepler | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!