‘Zam oranını asla kabul etmiyoruz’

Emekli maaşının 2002 yılında asgari ücretten yüzde 60 fazla olduğuna dikkat çeken DİSK Emekli-Sen Edirne Şubesi Mali Sekreteri Ekrem Kaya; “Bizler de dünya emeklileri gibi mutlu ve onurlu bir emeklilik yaşamak istiyoruz. Avrupa emeklileri gibi ülke ülke seyahat etmek istiyoruz. Ne yazık ki bayramlarda eş dost akraba ziyaretlerimizi bile yapamıyoruz” ifadelerini kullandı.

DİSK Emekli-Sen Edirne Şubesi tarafından, 2024 yılı emekli aylığı zammına yönelik Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirildi.

‘HER AY GERÇEK ENFLASYON ORANINA GÖRE MAAŞ ARTIŞI YAPIN’

Emekliye yüzde 49,25 zam yapılırken, çarşı pazarda enflasyonun yüzde 300’lerin üstünde olduğunu ifade eden DİSK Emekli-Sen Edirne Şube Mali Sekreteri Ekrem Kaya; “Emeklileri enflasyona ezdirmeyeceğiz vaatleriyle kendilerini emekli dostu gösteren AK Parti Hükümeti seçimlerin arifesinde 2024 yılı emeklilerin yılı olacak söylemiyle bizleri açlığa ve yoksulluğa mahkum etmeye devam ediyor. İktidarın kontrolündeki TÜİK’in açıkladığı takla attırılmış ısmarlama enflasyon oranına göre biz emeklilere reva görülen yüzde 37,57 zam oranına Sayın Cumhurbaşkanı’nın lütfü ile 5 puan daha eklenerek yüzde 42.6 oranında zam yapılacağı açıklandı. Gelen tepkiler neticesinde yeniden bir ayarlama yapılarak bu sefer yüzde 49.25 zam yapılacağı açıklandı. Peki, bu zam oranı yeterli mi? Asla kabul etmiyoruz. Farklı kurumların (TÜİK, ENAG, İTO) ayrı ayrı farklı enflasyon oranları açıklamış olsa da çarşıda pazarda gerçek enflasyonun yüzde 300’lerin üstünde olduğunu biliyoruz. Her sabah yeni zamlarla ve yeni vergilerle tanıştığımıza hepimiz şahit oluyoruz. Peki aldığımız zamlar daha cebimize girmeden bizlerden kat kat fazlası ile geri alındığına göre, yapılacak zam oranının ne önemi var?  Bir yandan açlık ve yoksulluk sınırının altındaki rakamlarla geçinmemizi tavsiye ederken, diğer yandan bizlere ekonomi dersi vermekten vazgeçmiyorlar. Bizlere ekonomi dersi vermek istiyorsanız, her ay gerçek enflasyon oranına göre maaş artışı yaparak insanca yaşamamıza olanak tanıyınız” dedi.

WhatsApp Image 2024 02 02 at 17.33.32 2 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Zam oranını asla kabul etmiyoruz’ | Edirne Ahval Gazetesi

“2002 YILINDAKİ ORANA GÖRE BUGÜN EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 27 BİN LİRA OLACAKTI”

2002 yılında en düşük emekli aylığının asgari ücretten yüzde 60 fazla olduğuna dikkat çeken Kaya; “2002 yılında asgari ücretin yüzde 60 fazlası olan en düşük emekli aylığı bugün asgari ücretin yüzde 42 eksiğidir. Yani 2002 yılındaki orana göre bugün en düşük emekli aylığı 27 bin lira olacaktı. Bizi kıskanan batı ülkelerinde olduğu gibi 4 çalışan bir emekliyi finanse ediyor olsaydı yine en düşük emekli aylığı 27 bin 600 lira olacaktı. 2024 yılı emeklilerin yılı olacak açıklamalarıyla aklımızla alay ediyorlar. 2023 yılında fert başına düşen milli gelirin 13 bin 384 dolar olduğu açıklanıyor, o halde buna göre her birimize aylık ortalama 33 bin 460 lira düşmektedir. Bize hakkımız olanı verin yılınız sizin olsun. Bizler de dünya emeklileri gibi mutlu ve onurlu bir emeklilik yaşamak istiyoruz. Avrupa emeklileri gibi ülke ülke seyahat etmek istiyoruz. Ne yazık ki bayramlarda eş dost akraba ziyaretlerimizi bile yapamıyoruz” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2024 02 02 at 17.33.32 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Zam oranını asla kabul etmiyoruz’ | Edirne Ahval Gazetesi

‘EMEKLİ AYLIĞI ASGARİ ÜCRET, ASGARİ ÜCRET İSE ALIK SINIRININ ÜZERİNDE OLMALI’

DİSK Emekli-Sen Edirne Şube Sekreteri Ayşe Çotuk emeklilerin iktidardan taleplerini sıraladı. Çotuk; “Emeklilerin sendikalaşmalarının önündeki yasal engeller kaldırılmalı. Toplu sözleşmeli Sendikal hakkımızı istiyoruz. Sorunlarımızın çözümünde görüşmelere katılmak ve söz ve karar sahibi olmak istiyoruz. Biz de dünya emeklileri gibi insan onuruna yaraşır ücret ve sosyal haklar istiyoruz. Muayene ve İlaç katkı payları kaldırılmalı, tüm ilaçlar reçete kapsamına alınmalı ve tüm sağlık hizmetleri devlet tarafından ücretsiz karşılanmalı. Emeklilerin ve hak sahiplerinin ulaşım, barınma, elektrik, doğalgaz, su ve iletişim ihtiyaçları indirimli sağlanmalı. Farklı zamanlarda aynı koşullarla emekli olanların mağduriyetleri intibak yasası ile giderilmeli En düşük emekli aylığının asgari ücretle eşitlenmesini ve asgari ücretin en az gerçek açlık sınırının üstünde olmasını istiyoruz. Dini bayramlarda yılda iki kez verilen bayram ikramiyelerinin en az asgari ücret kadar olmasını istiyoruz. Emekli olabilme koşulları eski haline getirilmeli, Emekli aylıkları altı ayda bir değil her ay gerçek enflasyon oranına göre otomatik olarak artırılmalı, sadece enflasyon oranları değil, milli hasıladan da pay verilmelidir. Çalışan emeklilerden sosyal güvenlik destekleme primi adı altında yapılan kesintiden vazgeçilmeli” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2024 02 02 at 17.33.32 1 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Zam oranını asla kabul etmiyoruz’ | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!