“Zammı ben değil, esnaf istedi”

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin, düzenlediği basın toplantısında AK Parti Belediye Meclis üyelerinin Ağustos Ayı Olağan Toplantısı’ndaki iddialarına cevap verdi. Şahin, “Orada şöyle bir konuşma geçti; ‘Taksici arkadaşlarımız zam istemiyor ama Ali Şahin istiyor’ gibi bir konuşma geçti. Ben de şunu iddia ediyorum, ben taksici esnafımızın talep etmediği hiçbir şeyi kimseden istemem. O kadar da acemi değiliz. Bu konuyla ilgili tüm meclis üyelerini buradan bilgilendiriyorum” dedi.

Belediye Meclisi Ağustos Ayı Olağan Toplantısı’nda görüşülen ulaşım zam talepleri tansiyonu yükseltmişti. AK Parti Belediye Meclis Üyeleri, çoğu şoför esnafının zam istemediğini, oda başkanının zam talebinde bulunduğunu dile getirdiler. Kendisiyle ilgili yapılan yorumlara yönelik açıklama yapan Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin; “5 Ağustos Cuma günü mecliste taşıma sektörüyle ilgili zam konusu tartışması oldu. Onunla ilgili bize de bir açıklama yapma zorunluluğu doğdu. Mecliste ben zam talebini esnafın haricinde istemişim gibi bir hava oluştu. Ben esnafın talep etmediği zammı hiçbir zaman talep etmem, hiçbir başkan böyle bir şey yapmaz. Biz esnafın istekleri doğrultusunda hareket etmek zorundayız” diye konuştu.

“BANA DİREK ‘BEN ZAM İSTEMİYORUM’ DİYEN ESNAFIMIZ OLMADI”

Esnaflarla zam taleplerini konuştuklarını, esnafların zam istediklerini anlatan Şahin; “2 – 2,5 ay önce hem ETUS’un hem servis odasının hem de taksici arkadaşlarımızın bu konuyla ilgili bir zam talepleri oldu. Tabii ki ETUS kendi başına bir kurum, onlar kendi aralarında toplantı yaptılar ve talep ettiler. Biz de taksici arkadaşlarımızla, 58 durak başkanı ve yaklaşık 500 şoför arkadaşlarımıza sorduk, dedik ki; ‘Böyle bir durum var’. Onlardan da talep geldi, ‘Biz de zam istiyoruz’ dediler. Bu talepler doğrultusunda da biz de zam talep ettik belediyemizden. Bu talepleri iletirken dediğim gibi bütün durak başkanlarıyla da istişare yaptık. Tabii ki 513 tane taksici arkadaşımız var, istemeyen arkadaşımız var mıdır? Belki 40-50 tane vardır belki. Ama bana direk ‘Ben zam istemiyorum’ diyen esnafımız olmadı. Bu konuyla ilgili dilekçemizi komisyona verdik, onlar da komisyonları toplayarak, bizi de davet ettiler. Zam oranları ile ilgili bu şekilde düşünüyoruz, ne diyorsunuz?’ dediler biz de olumlu olduğunu belirttik. Orada her siyasi partinin meclis üyeleri vardı, onlara da anlattık durumu” açıklamasını yaptı.

“BEN ESNAFIN İSTEMEDİĞİ HİÇBİR ŞEYİ YAPMAM”

Mecliste geçen konuşmaları hatırlatan Şahin; “Orada şöyle bir konuşma geçti; ‘Taksici arkadaşlarımız zam istemiyor ama Ali Şahin istiyor’ gibi bir konuşma geçti. Ben de şunu iddia ediyorum, ben taksici esnafımızın talep etmediği hiçbir şeyi kimseden istemem. O kadar da acemi değiliz. Bu konuyla ilgili tüm meclis üyelerini buradan bilgilendiriyorum. Ben esnafın istemediği hiçbir şeyi yapmam. Şu anda da ikinci dönemimdeyim. Oradaki polemik olan şeyleri burada açıklama yapmak zorunda hissettim kendimi” şeklinde konuştu.

TAKSİMETRE CİHAZLARINI GÜNCELLEME ÜCRETİ AYNI

Taksici esnafın yapılan zamlardan sonra, taksimetre cihazlarının güncellemesine yönelik sorulan soruya da cevap veren Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin; “İki tane firma var. Oda olarak onlarla anlaşma yapıyoruz ama bunlar Sanayi ve Teknoloji’den alınan rakamlar yani onların ustalığından biz indirim yapmaya çalışıyoruz. Geçen sefer 800 liraydı, yine bu sefer de 800 lira olarak firmalardan teklif aldık. Zam yapmamalarını önerdik. Bunları geçmişte de incelerseniz, mazotlarda çok oynama olmadığı için yılda 1 kere zam oluyordu ve bu durum dokunmuyordu esnafa. Şimdi mazot 20-25 lira, asgari ücreti, sigortası derken maliyetleri ikiye katladı. Bunu aldığımız zamla birlikte ikiye katlama imkânımız yok, bu sefer vatandaş binemez. 40 lira indi – bindiye kim binecek taksiye? Girdilerle ilgili sıkıntılar var. Hiçbir esnaf zam yapmak istemez. Neden müşterilerle karşı karşıya geleyim?” ifadelerini kullandı. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu