Zıpkınkurt’tan faizlere çözüm önerisi

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) önceki dönem Başkanı ve tanınmış iş insanı Recep Zıpkınkurt, Merkez Bankası’nın son dönemde yaptığı faiz hamleleri sonrası yaşanan kredi faizlerindeki artışlarına dikkat çekerek çözüm önerisinde bulundu.

Son üç ayda gerçekleşen bu artışla; ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 30’dan yüzde 60’a, taşıt kredisi faizleri yüzde 20’lerden yüzde 46’ya, konut kredisi faizleri yüzde 16’dan yüzde 38’e ve ticari kredi faizleri de yüzde 14’ten yüzde 40’a ulaştı. Bu faiz artışlarının, özellikle devam eden yatırımlarını tamamlamaya çalışan işletmeler için zor bir döneme işaret ettiğini ifade eden Zıpkınkurt, “Yatırımı devam eden ve henüz faaliyete geçmemiş işletmeler, bu yüksek faiz ortamında yatırımlarını tamamlama konusunda ciddi zorluklar yaşamaktadır. Bugüne kadar kullandıkları kredileri geri döndürme imkanı da daralmıştır” şeklinde konuştu.

Zıpkınkurt, “Bu süreçte yatırımlarını tamamlamak için zorlanan işletmelere, acil uzun vade ve uygun faizli tamamlama kredisi desteği sunulmalıdır. Ayrıca, kredi geri ödeme sürelerinin esnetilmesi ve faiz oranlarının makul seviyelere çekilmesi, iş dünyamızın bu zor dönemi atlatmasına yardımcı olacaktır” diyerek çözüm önerisinde bulundu.

Edirne’nin ekonomik kalkınmasını desteklemek adına, hükümeti ve ilgili kurumları, iş dünyasının yanında yer alarak, bu önerilere olumlu yanıt vermesi konusunda teşvik eden Zıpkınkurt, sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için iş birliğinin şart olduğunu belirtti. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!