‘Zıpkınkurt’un adaylığını şaka zannettim’

CHP’de 5 Aralık’ta sona eren aday adaylığı süreci hakkında değerlendirmelerde bulunan Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, önceki dönem ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt’un başvurusuna şaşırdığını belirterek; “Açıkçası Recep Zıpkınkurt’un aday adayı olduğunu öğrendiğimde, bir başka partiden aday olduğunu düşünmüştüm. Bizden aday olduğunu öğrenince şaka olduğunu zannettim. Recep Ağabeyin uzun yıllardır başka partilerle görüştüğü konuşulur, kamuoyu da CHP ile uzaktan yakından bir ilişkisi olmadığını bilir. Yapmış olduğu başvuru için teşekkür ediyoruz, partimiz açısından uygun görülmemiştir. Genel merkezle de görüştük, böyle bir başvurusu yok.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, il başkanlığı binasında basın toplantısı düzenleyerek, CHP’de 5 Aralık’ta sona eren aday adaylığı süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu.

42 BELEDİYE BAŞKANLIĞI, 76 İL GENEL MECLİS ÜYELİĞİ VE 143 BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ ADAY ADAYLIĞI

Aday adaylığı sürecinin bittiğini belirten Kahraman, belediye başkan aday adaylarının hepsinin Parti Meclis Üyesi Baki Aydöner ve CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ile görüşme yaptığını ifade etti. Kahraman; “Aralık ayının 5’i itibariyle aday adaylığı başvuru sürecimiz tüm ilçelerimizde bitti. Şimdi değerlendirme ve sürecin başlama zamanı geldi. Bugüne başvuru yapan merkez ilçede 8 aday adayımız var. İlçe belediyelerinde 25 belediye başkanlığı aday adayımız var. Beldelerimizde 9 aday adayımız var. Toplamda il genelinde 42 belediye başkan aday adayımız var. Belediye başkanlığı haricinde il genel meclis üyeliğine 76, belediye meclis üyeliğine de 143 aday adayımız var. Parti meclis üyemiz Baki Aydöner ve İstanbul Milletvekilimiz Gamze Akkuş İlgezdi buradaydı. Belediye başkan aday adaylarımızın tamamıyla görüşmeler yaptılar” açıklamalarında bulundu.

“9 İLÇE VE 7 BELDENİN HEPSİNDE İDDİALIYIZ”

Ön seçim talebinin oldukça fazla olduğunu dile getiren Kahraman, kampanya süresinin önceki yerel seçimlere oranla 2 katı fazla olacağına vurgu yaparak; “Ciddi anlamda bir ön seçim talebi var. Ama burada örgütlerin, tabanın sesini dinleyeceğiz. Nerede ön seçim yapılmak isteniyorsa, biz de aynı şekilde altına imza atarak orada ön seçim yapılmasını sağlamak için mücadele edeceğiz, Ankara’ya da bu şekilde görüş bildireceğiz. 9 ilçe ve 7 beldenin hepsinde iddialıyız. İnşallah, belediye sayılarımızı çok yukarı çekeceğiz. Bir önceki dönem çok kısa çalışma zamanımız kalmıştı ancak bu dönem öyle olmayacak. Aralık sonuna kadar, belki ocak ayının başında tüm adaylarımızı sahaya çıkartmış olacağız. Tüm örgütlerimizle birlikte kampanya süremiz, minimum 75-80 gün olacak. Bir önceki dönem 35-40 gün civarındaydı, hemen hemen 2 katı kampanya süremiz olacak. Bundan dolayı bu dönem daha kapsamlı bir çalışma yapacağız. İnşallah, Edirne’nin 4 bir yanında CHP bayrağını dikeceğiz. Biz iddialıyız, karşımızda kim olursa olsun kazanacak adayla çıkacağız, kesinlikle bu yönde de bir kuşkumuz yok. Biz kendi stratejimize bakıyoruz” şeklinde konuştu.

“BU DÖNEM İÇİN HİÇBİR İLÇEMİZDE İTTİFAK İSTEMEDİK”

Kahraman, İYİ Parti ile hiçbir ilçede ittifak yapmaya sıcak bakmadıklarının altını çizerek; “İYİ Parti ile de İYİ Parti İl Başkanıyla da bir önceki seçimde birlikte çalıştık. Ellerinden geleni yapmaya çalıştılar, sağ olsunlar. Ancak bir önceki seçimin rakamlarına bakıldığında, ittifak yaptığımızda oy oranımız çok ciddi oranda artmadı. Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne il başkanları olarak, il başkanları toplantısında bu dönem için hiçbir ilçemizde ittifak istemedik. Bu açıklamadan önce aslında yazılı olarak genel başkanımıza beyan etmiştik. Bundan dolayı biz, ittifak olmadan her yerde kendi adayımızla seçimlere girmek istediğimizi beyan etti. Şimdi İYİ Parti tarafından da ittifak isteği olmadığı söylendi. Biz bunu çok daha olumlu karşılıyoruz. Tabanımızın istediği buydu” diye konuştu.

‘İSTEYEN ÖRGÜTE ÖN SEÇİM, İSTEYEN ÖRGÜTE ANKET YAPILACAK’

Kahraman, ilçe örgütlerinin isteğine göre anket yöntemi ya da ön seçim yöntemine gidileceğinin altını çizerek; “Aday belirleme sürecinde, bölgesel olarak ayrı da olabilir. Örneğin, her bölge ön seçim istemiyor, anket çalışması isteyen bölgeler de var. Anket çalışması kesinlikle elimizde olacak zaten. Anket çalışmasını, biz istesek de istemesek de genel merkezimiz önümüzdeki hafta başlatıyor. Öncelikle elimizde veri olacak. Örneğin, anket çalışmasında parti oyumuzun çok üzerinde oy aldığımız yerlerde, direkt atama da olabilir. Diyelim ki bir aday adayı arkadaşımız, parti oyunun çok üzerinde çıktı. Halktan o oyu alabiliyorsa, seçimi de kazanabileceğimizi gösteriyor. Genel merkezin tavrı da bu şekilde. Bu hafta tekrardan ilçe başkanlarımızla bir araya geleceğiz. Onlar kendi değerlendirmelerini yapacak, onların talepleri ile birlikte de ön seçim istenen yerlerde ön seçim yapacağız. En yüksek oyu alacak adaylarımızla yola çıkacağız. Hiçbir şey Ankara’dan belirlenmeyecek, her şey örgütün istediği gibi olacak. Bizim de istediğimiz buydu. Tabandaki isteğe bağlı yol seçeceğiz. Anket çalışmaları üye bazlı yapılmayacak. Anket tamamıyla halk tarafında yapılacak ve çift anket yapılacak. Sorular da farklı olacak. Anketten çıkan, halkın sonucu olacak. Örneğin, bir aday adayımız çok önde çıktı, zaten halk onu çok önde gördüğü için direkt onu adaylaştırabiliriz. Ön seçim üye bazlı olacak” ifadelerini kullandı.

“BİZDEN ADAY OLDUĞUNU ÖĞRENİNCE ŞAKA OLDUĞUNU ZANNETTİM”

Geçtiğimiz günlerde belediye başkanlığına aday adaylığını açıklayan ancak parti üyesi olmaması ve ETSO Başkanlığı döneminde Kemal Kılıçdaroğlu’na salon vermemesi gibi sebeplerden aday adaylığı değerlendirmeye alınmayan Recep Zıpkınkurt’un aday adaylığı sürecini değerlendiren Kahraman; “Aslında Edirne kamuoyunun çoğu Recep Zıpkınkurt’un CHP ile hiçbir şekilde ilişkisinin olmadığını biliyor. Geçen dönemde bir başka parti ile adı anılmıştı. Bu dönem de bir başka parti ile görüşüyordu. Açıkçası Recep Zıpkınkurt’un aday adayı olduğunu öğrendiğimde, bir başka partiden aday olduğunu düşünmüştüm. Bizden aday olduğunu öğrenince şaka olduğunu zannettim. Beklediğimiz bir durum değildi. Recep Ağabeyin uzun yıllardır başka partilerle görüştüğü konuşulur, kamuoyu da CHP ile uzaktan yakından bir ilişkisi olmadığını bilir. Başvurusunu yapmış, yaptığımız değerlendirme de doğru aslında. Sadece o yaşanılan olayla alakalı değil, birçok olay da var. Ne zaman Ticaret ve Sanayi Odası’na gitsek vekil bırakmıştır. Bu başvuruyu da bir kısır döngü yaşansın diye yapılmış olarak kabul ediyoruz. Partimiz üzerinden böyle bir tartışmanın yaşanmasına izin vermeyeceğiz. Kendisine teşekkür ediyoruz. İtirazında; ‘Benim il başkanı ile yaşadığım şahsi sorunları ele almayın’ gibi söylemiş. Bir şahsi sorunumuz yok, ama il başkanı burada genel merkezin temsilcisidir. Partimize yapılan ve o dönemki heyetimize yapılan bir olaydır. Parti etiğimize de uymamaktadır. Onun için yapmış olduğu başvuru için teşekkür ediyoruz, partimiz açısından uygun görülmemiştir. Genel merkezle de görüştük, böyle bir başvurusu yok. Zaten başvuruyu ilçeden sonra ile yapması gerekiyordu, şu an ile yaptı. Sonrasında parti meclisine de itirazını yapabilir. Keşke bizi arasaydı” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!