Ne listeymiş ama…

Ne listeymiş ama…

Seyyar sandık uygulaması, 100 bin imzayla cumhurbaşkanı adaylığı, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi için aynı gün sandığa gidilmesi gibi “ilklere” sahne olacak 24 Haziran’daki seçimlerde başka ilklerde var.

Vakti geldiğinde Edirne’nin 24 Haziran listesi açıklandı ve milletvekili adayları belirlendi. Ak Parti ilk sırada Fatma Aksal’ı gösterdi ve  ülke genelinde 126 kadın milletvekili adayı ile farklı bir  ilke imza attı. MHP ve SP’nin aday tanıtım toplantıları yapıldı. Adaylar gazetecilere kendilerini anlattı. Vekil adayları için hızlı seçim maratonu başlamış oldu.

Edirne’de CHP kale olarak tanımlanıyordu. Bu kale  liste karmaşasıyla dip yaparken yine kendinden konuşturdu ve liste beceriksizliği ile bir ilk yarattı. CHP Edirne’de kendi listesinin içinden çıkamadı.

Dördüncü kez hazırlanan listelerde ilk gün Gegeoğlu liste dışı kaldı. Ardından  YSK kurallarına uymayan ve veto yiyen Ün’ün üzeri çizildi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu listeye Erdin Bircan’ın girmesini işaret etti. Bu işarette bazılarını rahatsız etti.  Gaytancıoğlu ve Bircan ilk ikide olduğuna göre 2019 Belediye seçimlerinde nelere olur kestiremiyorum!

Edirne 24 Haziran 2018’de  yaşadığı ilklere 2019’da da devam eder mi göreceğiz ?

24 Haziran kesinlikle tarihe geçecek. Sonuç ne olur bilemem ama uzunca bir süre bu seçimin arkasında bıraktıklarını konuşacağız gibi geliyor bana.

Ak Parti seçim beyannamesini açıkladı. Bu yazıyı yazarken saat dört oluyor Edirne’nin CHP vekil adayları daha netlik kazanmadı.

“Genel merkez yöneticilerine soruyorum: İstanbul’da hangi kriterlere göre adayları belirlediniz? Atamalarda yanlış yaptığınızı düşünüyor musunuz? Atama kriterleriniz doğruysa, sonradan (haklı olarak) neden değiştirme gereği duydunuz? Aday seçicileri (Tekin Bingöl, Faik Öztrak, Çetin Osman Budak, Seyit Torun, Muharrem Erkek)

Bizlere de lütfen açıklayınız, bizler de öğrenelim. Hak, hukuk, adalet, emek ve liyakat kriterleri ne kadar belirleyici oldu?

Hürriyet Gazetesindeki dünkü köşesinde CHP üyesi bir parti mensubunun isyanına yer verdi Yalçın ağabey. (Yalçın Bayer) Yazısındaki detay Edirne CHP’nin bugününü anlatıyordu. Yaşanan liste krizinin en güzel özetiydi bence…Kısa bir alıntı yaparak sizinle de paylaşmak istedim.

Erken seçim şimdiden  hayırlı olsun dilerim.

Belki de bu ilklere ülke olarak ihtiyacımız vardır. Ne dersiniz ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu