Ragbi Günlükleri 70

  İstanbul Kalamış Sahil’de her yıl düzenlenen, geleneksel hale gelmiş bir organizasyon var. Yalnızca rekabet içermiyor buradaki organizasyon. İki gün boyunca hem eğleniyor, sevdiklerinizle güzel vakit geçiriyorsunuz hem de rekabetin kıyasıya yaşandığı plaj ragbi lig maçlarına doyuyorsunuz. Sadece Türk takımları da katılmıyor bu organizasyona. Yurt dışından gelen katılımcılarda her geçen yıl çoğalıyor. Böylece turnuvanın rengi de giderek artıyor. Ragbi Lig Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Play Ragbi Lig Turnuvası’nın 5.si, 7-8 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirildi. Ragbi Günlükleri’nde bu hafta, play ragbi lig heyecanını sizlere yaşatacağız. Kim bilir, önümüzdeki sene belki sizde orada olursunuz.

            Geçen yıl pandemi sebebiyle düzenlenemeyen organizasyon, bu yıl tam gaz geri döndü. Sporcuların sahada gösterdikleri performansa bakınca, plaj ragbi ligi ne kadar özledikleri belli oluyordu. Kovid sürecinin halen süren etkileri dolayısıyla kadın takımlarında geçmiş turnuvalara göre katılım azalsa da erkekler tarafı, 18 takımla epey rekabetçiydi. Bunun yanında iki U19 takımı da Kalamış Sahil’de boy gösterdi.

306 | Edirne Ahval Gazetesi            Kadın takımlarıyla birlikte turnuvayı konuşmaya başlayalım. Plaj Ragbi Lig’te bu yaz, kadınlardaki heyecanı altı takımla yaşadık. Turnuvada her yıl gördüğümüz Türk takımları Ankara Frigler, Kadıköy Ladies ve Eskişehir Aqua yine kumlardaydılar. Plaj ragbi lig tecrübesi olan Türk oyunculardan kurulu Pax Team ise, bu isimle ilk defa katılıyordu. İran’dan gelen Youtab ve Sırp takımı Red Star’da kadınlardaki diğer katılımcılar oldular.

            Katılımcı altı takım, tek devre lig usulü, ilk gün ve ikinci günün sabah seansını grup maçlarını oynayarak geçirdiler. Oynadıkları beş maçın sonrasında oluşan sıralamada ilk dörde giren takımlar yarı finale yükselirken; 5. ve 6. olan takımlar ise ”Dead Duck” oynayarak turnuvayı tamamladılar.  Oynanan grup maçları sonrasında iki Türk takımı, Kadıköy Ladies ve Ankara Frigler, 8 puanla ilk iki sırada yer aldılar. Red Star 3., Youtab ise 4. olarak yarı finale yükseldi. Yarı finalin ilk maçında Youtab’ı 4-2 ile geçen Kadıköy Ladies, finale adını yazdıran ilk takım oldu. Diğer yarı final müsabakası Ankara Frigler ve Red Star arasındaydı. Bu maçta da gülen, Türk tarafı Frigler oluyordu:3-2. Kadınlarda sıralamaların belli olacağı son maçların ilki, Pax Team ve Eskişehir Aqua arasında oynandı. Kazananın 5. olacağı bu maçta, Pax Team rakibini 3-0 yendi ve Dead Duck’ı kazandı. 3.’lük maçında Red Star’ı 4-3’le geçen Youtab, kürsünün son boş kalan basamağına çıkıyordu. Tüm ragbi lig turnuvalarında büyük rekabet yaşayan iki takım, plaj ragbi ligde de bu çekişmeyi sürdürdüler. Finalde karşılaşan bu iki güçlü takımdan şampiyon olan taraf, rakibini 4-3’le geçen Kadıköy Ladies oldu. Bireysel ödüllere ise, Red Star takımından Jelena Stojiljkovic ambargo koydu. Kadınlar turnuvasının en değerli oyuncusu seçilen Jelena, sayı kraliçeliğini de kimseye bırakmadı.

pink beaches | Edirne Ahval Gazetesi            Turnuvanın erkekler ayağına baktığımızda, kalabalık bir katılımcı grubu vardı. Takımlar dört gruba ayrılmış ve bu gruplardan A ve C 5 takımdan; B ve D ise 4 takımdan oluşuyordu. A grubunda Lübnan’dan Lycans, İran’dan Sardar ve Türk takımları Eskişehir Aqua, Eskişehir Rugby ve Bosphorus Wolves bulunuyordu. Oynanan grup maçları sonrasında grubunu ilk iki sırada tamamlayan Lycans ve Sardar, çeyrek finale yükselen takımlar oldular. B grubunda, Sırbistan’dan Tatini grubu ilk sırada tamamlarken, Karadağ takımı Tivat Arsenal ikinci, Birleşik Krallık temsilcisi British Lions üçüncü ve Türk takımı İstanbul Dragons’ta dördüncü sırayı aldı. Beş takımlı diğer grup olan C grubu, Türk takımlarından oluşuyordu. Ankara Frigler grubu ilk sırada tamamlarken, Trakya Ragbi’nin plaj ragbi takımı Pink Beaches da ikinci olarak çeyrek finale yükseliyordu. Üçüncülüğü İzmir Zaferi, dördüncülüğü Çayırova Rhinos, beşinciliği ise Bosphorus Cups alıyordu. D grubuna baktığımızda, Kadıköy Bulls’un grubu ilk sırada tamamladığını görüyoruz. Onu takip eden The Smurf ikinci, Bulgar temsilcisi Lokomotiv Sofia üçüncü ve Bilgi Badgers’ta dördüncü sıraya yerleştiler.

            İlk gün oynanan grup maçlarının ardından, ikinci güne klasman maçlarıyla başladık. Çeyrek finalin ilk maçında Lycans, Tivat Arsenal’i 6-1 ile geçip yoluna devam ediyordu. Tatini karşısından 3-2 mağlup ayrılan Pink Beaches finale yürüme şansını kaybederken; turnuvanın sürprizinin yaşandığı maçta The Smurfs, Ankara Frigler’i 4-3’le üzüyordu. Favorilerden Kadıköy Bulls, son çeyrek final maçında Sardar’ı 5-1’le geçip yarı finale yükselen takım oldu.

plaj | Edirne Ahval Gazetesi            Gruplarından çıkamayan takımların yarıştığı Plate ve Dead Duck maçları da oldukça çekişmeliydi. Plate grubunu İzmir Zaferi kazanırken, Dead Duck’ta gülen ise Eskişehir Rugby oldu.

            Erkekler yarı finallerinin ilk maçında Lycans, rakibi The Smurfs’u rahat bir skorla geçerek adını finale yazdırdı:6-0. Diğer yarı final maçında da Tatini, Kadıköy Bulls’u 4-3 yenerek, Lycans’ın rakibi oluyordu. Beşincilik yarı finallerinde rakiplerine karşı üstünlük sağlayan Ankara Frigler ve Pink Beaches 5. olabilmek için mücadele edeceklerdi.

            Turnuvanın sonuna doğru yaklaşırken, Tivat Arsenal’i geçen Sardar 7., Pink Beaches’ı yenen Frigler 5., The Smurfs’a şans tanımayan Kadıköy Bulls’ta turnuvayı üçüncü sırada tamamladı. Büyük finalde, iki güçlü takım karşı karşıya geldi. Oldukça sert ve çekişmeli geçen maç, izleyenleri oldukça eğlendirdi. Rakibi Tatini’yi 4-3 yenen Lycans, Uluslararsı Plaj Ragbi Lig Turnuvası’nı bir kez daha kazanıyordu.

plaj1 | Edirne Ahval Gazetesi            Turnuvanın en değerli oyuncusu Lycans takımından Wael Harb olurken; en skorer oyuncu da yine Lycans takımından Ray’di.

            Yazının bu bölümünde, Trakya Ragbi’nin plaj ragbi takımı Pink Beaches’a ve kaptanı Ahmet Tarık Tekin’in turnuvaya dair görüşlerine yer vermek istiyorum. Uluslararası Plaj Ragbi Lig Turnuvası başladığından beri, her yıl turnuvaya katılım gösteriyor Pink Beaches. Katıldığı her yılda da turnuvaya renk katmış, sertlik ve mücadelesiyle takdir toplamıştır. Takımın gerek logosu gerek özel forma tasarımları diğer katılımcılar tarafından ilgiyle karşılanmış, turnuva sonrasında Pink Beaches formalarını isteyenler çıkmıştır. Takım bu sene Ahmet Tarık Tekin, Aykut Kanaçlar, Oğuzhan Tirendez, Berk Metin Çelik, Ömer Faruk Pir, Umut Tanyeli, Batuhan Özdemir, Kerem Seyhan, Sefa Kaptan, Mehmet Can Çalışkan, Mert Gedikçi kadrosuyla turnuvada boy gösterdi. 5. kez katıldıkları bu seneki turnuvayı altıncı sırada tamamladı.

            Takım kaptanı Ahmet Tarık Tekin’e turnuvaya dair görüşlerini sorduğumda, ”Bu son turnuva benim en çok keyif aldığım turnuva oldu. Her sene seviye yükseliyor, yurtdışından katılımlar artıyor. Bu da biz Türk sporculara uluslararası maç yapma imkanı sağlıyor. Farklı seviyelerde takımlarla karşılaşabiliyoruz. Takımımız grubunda en çok sayı atan takım oldu. İlk gün bizim için oldukça keyifliydi. İkinci gün, çeyrek final maçımızı Sırbistan temsilcisine karşı oynadık. Oldukça sert bir maç oldu ve iki tarafta oynanan oyundan büyük keyif aldı. Bu maçı kaybettikten sonra İran temsilcisini yenip, Ankara Frigler’le beşincilik maçı oynamaya hak kazandık. Frigler’e yenilerek, 18 takımın katıldığı turnuvayı altıncı sırada tamamladık. Beraber hiç antrenman yapmamış, uzun süredir top görmemiş bir takım olarak katıldığımız turnuvada aldığımız sonuç, oldukça tatmin edici. Bu turnuvada iki misafir oyuncumuz da vardı: Sefa Kaptan ve Mehmet Can Çalışkan. Kendileriyle çok güzel bir uyum yakaladık. İkisi de ellerinden geleni yaptılar. Çok güzel oynadılar. Bizimle aynı duyguları paylaştılar.  Turnuva sonunda, takım adına kendilerine teşekkür ettim. Takım olarak elimizden geleni yaptık. Beraber birkaç antrenman yapabilmiş olsaydık, aldığımız sonuç inanıyorum ki çok farklı olurdu. Diğer arkadaşlarım da benimle aynı fikirdeler. Ömer Faruk ve Aykut’un turnuvada yakaladıkları uyum çok hoşuma gitti. Kendi oyunumuzu oynamaya çalıştık. Taraftarlardan da çok fazla destek gördük. Pandemi sebebiyle birbirimizi uzun zamandır göremiyorduk. Orada bir araya gelmek bizlere çok iyi hissettirdi. Ragbi Lig Derneği’ne de teşekkür ediyorum. Güzel bir organizasyona imza attılar. Plaj Ragbi Lig Turnuvası, takımların kaçırmaması gereken bir turnuva. Burada yer almaya devam etmek istiyoruz.” cevabını aldım.

            Sporseverlere, sevdikleriyle keyifli bir hafta sonu geçirmek isteyenlere önerebileceğim güzel bir organizasyon Plaj Ragi Lig Turnuvası. Meraklısı, ajandasına not alabilir. Organizasyonla ilgili gelişmeleri ”Beach Rugby League Turkey” isimli facebook ve instagram sayfalarından takip edebilirsiniz.

NOT: Fotoğraflar, Beach Rugby League Turkey facebook sayfasından alınmıştır. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!