İYİ Parti’den Gürkan’a eleştiri

Edirne Belediyesi’ne Cuma Pazarı alanının satışına yönelik eleştirilerde bulunan İYİ Parti Edirne İl Başkanı Alpay Alpagut Engin, pazar yerinin satılması durumunda Edirne esnafının zarar göreceğini kaydetti. Engin, pazar yerine temel atılması halinde kazı çalışmalarının takipçisi olacaklarına vurgu yaptı. İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın da açıklamalarda bulunarak Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın bu satıştan vazgeçmesini umduğunu dile getirdi.

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Alpay Alpagut Engin, İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın ile birlikte parti binasında, Edirne Belediyesi’nin Cuma Pazarı yerini satışa çıkarmasına yönelik basın açıklaması yaptı. Cuma Pazarı yerinin satılmasının Edirne esnafına zarar vereceğine vurgu yapan Engin, olası bir satışta Saraçlar Caddesi’nin cazibesini yitirebileceğine dikkat çekti. Engin; “Edirne halkının kendi malı olan, çocuklarımızın geleceği olan, Edirne Belediye arazilerinin; Edirne halkının izni olmadan satılmasına ilk günden beri kesinlikle karşı olduğumuzu belirtmiştik. Satılacak olan Cuma Pazarı yeri sadece Edirne halkına değil aynı zamanda Edirne esnafına da çok büyük zarar verecektir. Yerli ve yabancı birçok insanı şehir merkezine çeken Cuma Pazarı sadece pazar esnafını değil aynı zamanda Saraçlar Caddesi’ndeki, Ali Paşa’daki ve Bedesten deki esnafa da bu kötü giden Türkiye ekonomisin de bir nebze olsun gelir kaynağıdır. Cuma pazarı yerinin satılması buralardaki esnafların da işlerinin bozulmasına sebebiyet verecek, Edirne’nin merkezi olan Saraçlar caddesi bütün cazibesini kaybedecek ve kaderine terk edilecektir” dedi.

“GÜRKAN NASIL BİR RANT GÖRMÜŞTÜR Kİ BİNLERCE ESNAFIN EKMEĞİYLE OYNAYACAK KADAR GÖZLERİ KÖR OLMUŞTUR”

Seçim döneminde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın Cuma Pazarı’nın yerine katlı otopark yapacağı vaadini hatırlatan Engin, halk arasında Zindanaltı Mezarlığı olarak bilinen Tatarhani Mezarlığı’nın Cuma Pazarı bölgesinde bulunduğunu düşündüklerini ifade etti. Engin; “Seçim döneminde bu araziyi katlı otopark yapacağı sözünü vermiş olan Sayın Recep Gürkan nasıl bir rant görmüştür ki binlerce esnafın ekmeğiyle oynayacak kadar gözleri kör olmuştur. Ya da Edirne belediyesini iki dönemde nasıl bir borç batağına ve çıkmaza sokmuştur ki Edirne halkının ve çocuklarımızın geleceğini karartacak kadar gözleri kör olmuştur. Sayın Recep Gürkan’ın bu yaptığının; partisi tarafından da çok eleştirilen, mevcut Ak Parti hükümetinin yaptıklarından ne farkı vardır? Yoksa yerel seçimler öncesi kendisine; hükümete yakın bir politika anlayışı yürüterek yeni kapılar mı açmak düşüncesindedir? Biz İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı olarak halkın malı olan Belediye arazilerine rant gözüyle bakan belediyecilik anlayışını değil, halkın geleceğini düşünen ve halkın hizmetkarı olan bir belediyecilik anlayışını tasvip ediyoruz. Rant belediyesi değil, halk belediyesi istiyoruz. Yerin üstüne de yerin altına da sahip çıkacağız. Cuma Pazarı yerinin satılması halinde, olası bir temel atılması durumunda kazı işlemleri sürecinin de çok sıkı takipçisi olacağız. Yaptığımız araştırmalara göre halk arasında Zindanaltı Mezarlığı olarak da bilinen Tatarhani Mezarlığı’nın bu alanda olduğunu düşünüyoruz. İYİ Parti olarak vatanımızın geçmiş tarihine, kültürel değerlerine ve aynı zamanda Edirne halkımızın geleceğine sahip çıkacağımıza sizlerin huzurunda söz veriyoruz” şeklinde konuştu.

Engin, yapılacak olan ihaleye hukuki olarak karşı çıkacaklarını belirterek; “Sayın Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın bu hatasından bir an önce vazgeçmesi gerektiğine inanıyorum. Bugün yapılacak olan ihaleye her türlü hukuki hakkımız doğduğu takdirde, karşı çıkacağımızı da belirtmek istiyorum” diye konuştu.

“UMARIM BELEDİYE BAŞKANIMIZ DAHA AKLISELİM HAKİM OLUR VE BU SATIŞTAN VAZGEÇER”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın da konunun takipçisi olacaklarına vurgu yaparak; “Biz bu satışın takipçisi olacağız. Biz başından beri buna karşı olduğumuzu söyledik. Belediye Meclisi’nde de meclis üyesi arkadaşlarımız buna karşı çıktılar. Bundan sonraki süreçte, umarım belediye başkanımız daha aklıselim hakim olur ve bu satıştan vazgeçer. Aksi takdirde oraya olası bir alışveriş merkezi yapılması halinde esnafımız zor durumda kalacaktır. Ali Paşa olsun, çilingirler esnafı olsun, buradaki esnaf zor durumda olacaktır. O yüzden biz, bu satışın karşısında olduğumuzu beyan ediyoruz” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!