Kadın adaylar bir arada

Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği (EKAMEDER), kadın muhtar konusunda farkındalık oluşturma ve daha çok kadının seçilebilmesi için kadın adayları teşvik etmek amacıyla kadınlarla buluşuyor. Geçtiğimiz günlerde 26 Kasım’da EKAMEDER’in çağrısıyla muhtar, muhtar adayı ve aza adayı olan ve olmak isteyen kadınlar bir araya geldi.

EKAMEDER Başkanı Şahide Ağaoğlu; İlk buluşmanın 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildiğini söyleyerek bu buluşmaların devam edeceğini ifade etti.  Ağaoğlu; “Toplumsal cinsiyet nedeniyle kadınlar hayatın her alanında eşitsizlikleri ve şiddeti yaşamakta. Toplumsal cinsiyet sebebiyle çeşitli engeller yüzünden ulusal ve yerelde siyasal hayata katılma noktasında da zorlanmaktalar. EKAMEDER olarak ‘Daha çok aday, daha çok kadın’ sloganıyla bir çalışma başlattık ve “Bir Aday Da Sen Ol” çağrısıyla aday olan ve olmak isteyen kadınlarla buluşmak istedik. Biz; dernek çalışmalarımızı anlattık, onlar da kendilerini de tanıtarak nasıl aday olmaya karar verdiklerini anlattılar. Adaylık konusunda dernek olarak yürüttüğümüz bu çalışma, kadınlarla ilk buluşmamız ve tanışmamız oldu” dedi.

Ağaoğlu, muhtarlıkların yerel yönetimlere giriş kapısı olduğunu ve kadınların güçlenmesinin, güçlendirilmesinin önemli olduğunu belirterek EKAMEDER olarak Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı ile kadın muhtar ve aza adaylarının kapasite güçlendirilmesi için bir program ve ortak çalışma başlatıldığını, ilerleyen günlerde çalışmanın detaylarının paylaşılacağını söyledi. Dernek üyeleri, muhtar ve aza adaylarının katıldığı buluşmada 25 Kasım’ın simgesi haline gelen Mirabal Kardeşler de anıldı. Haber Merkezi

WhatsApp Image 2023 12 04 at 15.10.48 | Edirne Ahval Gazetesi
Kadın adaylar bir arada | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu